Sarajevo 29. septembra (TASR) - Vyslanec medzinárodného spoločenstva v Bosne, slovenský diplomat Miroslav Lajčák, zatiaľ nereagoval na dohodu o policajnej reforme, ktorú v piatok - dva dni pred vypršaním stanoveného termínu - prekvapujúco dosiahli lídri bosnianskych Moslimov a Srbov, bosniansky člen kolektívneho prezídia Haris Silajdžič a bosnianskosrbský premiér Milorad Dodik.
Lajčákov Úrad vysokého reprezentanta (OHR) vo vyhlásení uviedol, že len Európska komisia (EK) sa môže vyjadriť k tomu, či je dohoda v súlade so stanovenými princípmi.
Realizáciou reformy, ktorá má zlúčiť policajné sily moslimsko-chorvátskej a srbskej časti Bosny, EÚ podmieňuje ukončenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA), prvom kroku k prípadnému členstvu balkánskej krajiny v únii.
Líder bosnianskosrbskej Strany demokratického pokroku, bývalý minister zahraničných vecí Mladen Ivanič za najdôležitejšie označil, že dohoda predpokladá zachovanie polície Srbskej republiky (RS).
Dohodu však ostro kritizoval šéf moslimskej Strany demokratickej akcie (SDA) Sulejman Tihič, podľa ktorého je návrh horší ako riešenie navrhované medzinárodným spoločenstvom. Podľa predsedu bosnianskosrbskej Srbskej demokratickej strany (SDS) Mladena Bosniča je dohoda len "predstavením Dodika a Silajdžiča".
V nedeľu vyprší termín, ktorý Lajčák bosnianskym politikom stanovil na dosiahnutie dohody o policajnej reforme. Z jeho úradu v ostatných dňoch opakovane zaznelo, že politici zodpovední za stroskotanie reformných snáh musia počítať so sankciami vrátane možného odvolania z postov.
Podľa miestnych médií dohode medzi Dodikom a Silajdžičom - dlhoročnými politickými nepriateľmi - predchádzala spoločná večera s Lajčákom. Krátko pred stretnutím lídrov stroskotali expertné rokovania o policajnej reforme.