Teherán 29. septembra (TASR) - Iránsky parlament prijal dnes nezáväzné vyhlásenie, v ktorom označil americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA) a armádu za "teroristické organizácie".
Tento krok je považovaný za diplomatickú odvetu za krok amerického Senátu, ktorý schválil výzvu ministerstvu zahraničných vecí, aby zaradil iránske Revolučné gardy na zoznam teroristických organizácií.
"Agresorská americká armáda a Ústredná spravodajská služba sú teroristami a tiež živia teror," uvádza sa vo vyhlásení 215 poslancov, ktorí vyhlásenie na verejnom zasadaní parlamentu podpísali. Iránsky rozhlas zasadanie prenášal v priamom prenose.
Zákonodarný zbor islamskej republiky, v ktorom dominujú stúpenci tvrdej línie, uviedol, že CIA a armáda USA sú teroristami, keďže sa počas druhej svetovej vojny podieľali na zhodení atómových bômb na Japonsko, na Balkáne, v Iraku a Afganistane nasadili muníciu z ochudobneného uránu, podporili zabíjanie Palestínčanov Izraelom, bombardovali a zabili irackých civilistov a vo väzeniach mučili osoby podozrivé z terorizmu.
Rezolúcia, považovaná za diplomatickú ofenzívu proti USA, vyzýva vládu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, aby k CIA a americkej armáde pristupoval ako k teroristickým organizáciám. Otvára tiež cestu pre to, aby sa rezolúcia - v prípade ratifikácie islamskou dozornou radou - stala zákonom. Očakáva sa, že vláda s rozhodnutím o ďalšom postupe vo veci rezolúciu počká na reakciu USA.
Americký Senát v stredu pomerom hlasov 76:22 prijal rezolúciu, v ktorej vyzval štátny department, aby Revolučné gardy - paralelné ozbrojené sily, ktoré pôsobia popri iránskej armáde, letectve a námorníctve - označil za teroristické organizácie.
Napriek tomu, že návrh získal drvivú podporu republikánskych aj demokratických senátorov, malá skupina demokratov vyjadrila obavy, že označenie štátom podporovanej organizácie za teroristickú skupinu by mohlo byť interpretované ako kongresové schválenie vojenského zásahu v Iráne.
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha už zvažuje zaradenie elitnej jednotky Revolučných gárd na čiernu listinu, čím by bola organizácia vystavená finančným sankciám.
Senát výzvu schválil deň po tom, čo Ahmadínežád na Valnom zhromaždení OSN svetovým lídrom povedal, že jeho krajina sa postaví proti pokusom "arogantných mocností" o uvalenie nových sankcií s cieľom obmedziť iránsky jadrový program. Západné mocnosti obvinil z klamstiev a uvaľovania ilegálnych trestov na Irán.
Napätie medzi USA a Iránom sa stupňuje s obvineniami zo strany Washingtonu, že Teherán sa snaží vyvinúť atómovú bombu a že podporuje šiitských militantov v Iraku, kde Iránom dodávané zbrane zabíjajú amerických vojakov. Irán obe tieto obvinenia odmieta.