Kyjev.
Diváci využívajú pauzu na to, aby sa trošku natiahli, napili sa vody či odskočili si na záchod, a politici sa navyše nechávajú prepudrovať, debatujú medzi sebou alebo niečo konzultujú so svojimi asistentmi.
Do zákulisia si odbehol aj volebný líder proprezidentskej Našej Ukrajiny - Národnej sebaobrany, bývalý minister vnútra Jurij Lucenko. A členovia štábu v jeho okolí sa chytajú za bruchá a chichocú sa. Lucenko im práve prezradil, čo chce o chvíľu povedať v pokračovaní živého vysielania.
"Viete, k čomu smerujem?" pýta sa spiklenecky členov televízneho štábu. Pochopiteľne, všetci to vedia. Veď preto sa aj smejú.
O niekoľko minút neskôr už režisér dáva pokyn vypnúť vetráky, zapnúť všetky svetlá a kamery idú opäť na ostro. K slovu sa dostáva 42-ročný Lucenko.
A hovorí, čo avizoval v zákulisí: štát, respektíve vláda Viktora Janukovyča, prispieva cez rozpočet na stravu jedného školáka sumou 1,2 hrivny (približne sedem Sk) denne, na stravu jedného pacienta v nemocnici čiastkou 1,5 hrivny (9 Sk) denne, ale každému väzňovi dáva denne na stravu až 15 (90 Sk) hrivien.
Diváci v štúdiu zareagujú podobne ako členovia štábu pred chvíľou. Kto sa nahlas nechichoce, aspoň sa pousmial. Reč nie je ani tak o dotačnej politike štátu. Je to skrytá narážka na kriminálnu minulosť dnešného premiéra Viktora Janukovyča.
Jeho vážny násilný prehrešok z mladosti, kvôli ktorému nešiel do armády, ale do väzenia, bol po rokoch zahladený. Prišlo sa na to až v roku 2004, keď bývalý prezident Leonid Kučma vybral za svojho nástupcu Janukovyča, vtedajšieho premiéra.
Traduje sa, že o tejto temnej stránke Janukovyča Kučma nevedel a škandalizovanie kriminálnou minulosťou Janukovyča pripravilo o mnoho hlasov.
Ubehli tri roky a narážka na špecifický vzťah Janukovyča k väzenskému prostrediu sa opäť hodí. Navyše, keď zaznie v televízii pol hodiny pred polnocou a pol hodiny pred začiatkom agitačného moratória pred nedeľňajšími predčasnými parlamentnými voľbami.
Janukovyč do štúdia neprišiel a v štúdiu nebol nikto takej váhy, že by dokázal invektívu pohotovo odraziť. A tak Lucenko narážku ešte okorení poznámkou, že so Stranou regiónov po voľbách do koalície nepôjde, pretože Janukovyčov kabinet a predstaviteľov premiérovej strany považuje za zlodejov a šmelinárov.
Ale exminister vnútra nebol sám, kto si zahral na túto strunu. Kontrovala mu aj expremiérka Julia Tymošenková, ktorej strana BJUT chce po voľbách vytvoriť s Lucenkovou Našou Ukrajinou vládnu koalíciu.
Poznamenala, že jej strana navrhne prijatie zákona, ktorý osobám s kriminálnou minulosťou - od trestných činov podvodu, krádeže, až po znásilnenie a vraždu - zakáže kandidovať do parlamentu či získať vládny post. Tymošenková nikoho nemenovala. Bolo by to aj zbytočné.
Televízni diváci aj diváci v štúdiu však boli ochudobnení o časť Lucenkovej hlášky. Pri vyratúvaní príspevkov na stravu pôvodne spomenul aj armádu - vojakom dáva vláda na stravu osem hrivien denne (48 Sk).
Je to síce podstatne viac, než sa ujde žiakom a pacientom, ale aj tak iba polovica toho, čo dostanú väzni. A prečo Lucenko túto časť vynechal? Šéf produkcie totiž utrúsil, že armádu by asi spomínať nemal, pretože ministrom obrany je Juščenkov človek - na Ukrajine totiž navrhuje ministrov zahraničných vecí a obrany prezident. A Lucenko mu dal za pravdu. O armáde pomlčal.