Budapešť 27. septembra (TASR) Dve stovky osôb demonštrovali dnes v juhomaďarskej Békešskej Čabe proti uzneseniu Národnej rady SR o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov. Účastníci protestnej akcie vysídlených Maďarov prišli pred budovu slovenského generálneho konzulátu, kde sa pokúsili odovzdať petičné listy.
Medzi rečníkmi podujatia bola aj pani Józsefné Barcsová, ktorú spolu s ďalšími Maďarmi vysťahovali z južného Slovenska. Hovorila o ťažkých skúsenostiach spred 50 rokov.
Člen pravicového extrémistického Hnutia za lepšie Maďarsko Jobbik Attila Gajdos zo Sarvaša, ktorý je slovenského pôvodu, sa ospravedlnil v mene Slovákov vysídleným Maďarom. Ako povedal, mali by vziať do úvahy, že Slováci boli podvedení a nevedeli, aká je cena ich presťahovania do materskej krajiny. Dodal, že aj v jeho rodine boli ľudia, ktorí pred polstoročím volili život na Slovensku.
Predseda Jobbik a zároveň vodca Maďarskej gardy Gábor Vona na podujatí, ktoré bolo zorganizované spolu s akciou gardy, vyhlásil, že v októbri chcú zorganizovať ďalšiu prísahu gardistov. Z každej maďarskej župy ich bude najmenej 30.
Účastníci protestnej akcie a aj okoloidúci podpisovali petíciu proti Benešovým dekrétom, ktorú však v závere demonštrácie nemali komu odovzdať na generálnom konzuláte SR, preto petičné hárky potom hodili do poštovej schránky.
Demonštrácia, ktorá sa konala v silnom daždi, prebehla bez incidentov. Účastníci sa pred 20.00 h rozišli. Spravodajca čabianskeho internetového portálu beol.hu videl podľa jeho vyjadrenia prakticky iba niekoľko policajtov.
Podobná demonštrácia sa konala v utorok v Budapešti pri sídle slovenského zastupiteľského úradu. Zúčastnilo sa na nej vyše 300 osôb, vrátane priaznivcov a predstaviteľov extrémne pravicových organizácií. Petíciu tam nikto z pracovníkov slovenského veľvyslanectva neprevzal. Nahnevaní demonštranti obkľúčili štáb televízie JOJ, ktorý do bezpečia odprevadili policajti.
Podľa dohody medzi Prahou a Budapešťou bolo na základe Benešových dekrétov v období od 12. apríla 1947 do 5. júna 1949 do Maďarska vysídlených asi 90 000 Maďarov a približne 70 000 etnických Slovákov sa z Maďarska presťahovalo do Československa.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy