New York/Washington 27. septembra (TASR) - Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) dnes vyzvalo Mjanmarsko, ktoré je jeho členskou krajinou, aby prestalo používať násilie voči demonštrantom a vyjadrilo "odpor" voči zabíjaniu v Rangúne.
Ministri zahraničných vecí desaťčlennej regionálnej organizácie "požadovali, aby (mjanmarská) vláda okamžite prestala používať násilie voči demonštrantom". Vyplýva to z dnešného vyhlásenia ASEAN na okraji Valného zhromaždenia OSN. Konštatuje sa v ňom, že ministri sú "zhrození" správami o streľbe do ľudí v Rangúne. Mjanmarsko má "prejaviť čo možno najväčšiu zdržanlivosť a hľadať politické riešenie" protivládnych demonštrácií.
Prezident USA George W. Bush vyzval krajiny, ktoré majú vplyv na Mjanmarsko, aby naň vyvinuli nátlak a prinútili vojenských vládcov krajiny prestať používať silu po dnešnej násilnej smrti najmenej deviatich ľudí.
"Vyzývam všetky krajiny, ktoré majú vplyv na režim, aby sa k nám pripojili a podporili snahy barmského ľudu. A povedali barmskej junte, aby prestala používať násilie voči svojim vlastným ľuďom, ktorí mierumilovne vyjadrujú svoje želanie po zmene," uviedol Bush používajúc pôvodné pomenovanie krajiny - Barma.
Americké ministerstvo financií dnes oznámilo uvalenie hospodárskych sankcií na 14 predstaviteľov mjanmarskej vlády. Sankcie zakazujú USA robiť s nimi finančné transakcie a zmrazujú ich majetok, ktorý by mohli mať na americkom území.
Mjanmarská vláda následne súhlasila, že prijme osobitného vyslanca generálneho tajomníka OSN, ktorý je na ceste do ich krajiny. Oznámila to hovorkyňa OSN. Veterán OSN Ibrahim Gambari, ktorý je v týchto dňoch v susednom Thajsku, dostal za úlohu upokojiť situáciu.