Haag 27. septembra (TASR) - Odvolacia komora haagskeho tribunálu OSN dnes potvrdila oslobodzujúce verdikty v prípade dvoch bývalých veliteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) obžalovaných z vraždy a mučenia. Zároveň potvrdila 13-ročný trest pre príslušníka UCK za popravy väzňov počas kosovskej vojny v roku 1998.
Sudcovia odmietli odvolanie prokuratúry proti oslobodeniu Fatmira Limaja (36) a Isaka Musliua (36), ktorí mali podľa žaloby vedúce postavenia vo väzení v Lapušniku, kde UCK počas separatistického konfliktu zadržiavala Srbov a kosovských Albáncov považovaných za kolaborantov so srbskými jednotkami.
Oslobodzujúce verdikty z novembra 2005 ukončili prvý proces s vysokopostavenými predstaviteľmi UCK, ktorí viedli boj kosovských Albáncov za nezávislosť regiónu na Srbsku. Rozhodnutie súdu vtedy v Kosove prijali s divokými oslavami.
Štyria z piatich odvolacích sudcov sa zhodli v názore, že nižšia inštancia rozhodla správne, keď skonštatovala, že Limaj nenesie trestnú zodpovednosť za zločiny spáchané v internačných táboroch. Tiež odmietli odvolanie prokuratúry, podľa ktorej súd nesprávne rozhodol, že Musliu sa na mučeniach nepodieľal.
Odvolacia komora tiež odmietla odvolanie Haradina Balu, strážcu v Lapušniku, ktorý argumentoval, že nižšia inštancia neodôvodene odmietla jeho alibi a opierala sa o nestále výpovede svedkov, na základe ktorých ho odsúdila za zabitie deviatich väzňov z júla 1998 v pohorí Berishe.
Sudcovia rozhodli, že Bala (50) sa musí vrátiť do zadržiavacieho centra Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Scheveningene, odkiaľ ho neskôr prevezú do väzenia v partnerskej krajine ICTY, kde si trest odpyká.
Lapušnik, jeden z najznámejších internačných táborov UCK asi 35 kilometrov od Prištiny, vyprázdnili krátko pred tým, ako oblasť obsadili srbské jednotky. Balu uznali vinným z toho, že 21 väzňov z tábora vyviedol do neďalekých hôr, kde deväť z nich spolu s iným strážcom zastrelil.
Kosovská vojna trvala väčšinu roku 1998 a skončila sa v júni 1999 po 78-dňových náletoch NATO na vtedajšiu Juhosláviu. Nálety prinútili belehradský režim vedený prezidentom Slobodanom Miloševičom ukončiť tvrdé zásahy proti separatistom a stiahnuť ozbrojené sily z provincie. Kosovo sa následne dostalo pod správu OSN. V súčasnosti vrcholia medzinárodne sprostredkované rokovania o budúcom štatúte provincie.