Priština 26. septembra (TASR) - Zástupca šéfa Misie OSN v Kosove (UNMIK), penzionovaný americký generál Steven Schook dnes oznámil, že je predmetom vyšetrovania kvôli obvineniam z "agresívneho" správania a z príliš tesných kontaktov s kosovskoalbánskym lídrom obžalovaným z vojnových zločinov.
Schook uviedol, že o vyšetrovaní Úradu služieb pre vnútorný dozor (OIOS) OSN nebol oficiálne informovaný, o obvineniach sa však dozvedel nepriamo v utorok.
Ako dodal, podľa jeho vedomosti je obvinený z "agresívneho správania sa", z udržiavania "osobných vzťahov" s miestnymi a medzinárodnými zamestnankyňami OSN a z "neprofesionálne tesného vzťahu" s ministrom energetiky Ethemom Cekuom a Ramushom Haradinajom - bývalým premiérom, ktorý čelí obvineniam haagskeho tribunálu OSN.
Na otázku, či z postu odstupuje, Schook povedal: "Určite nie. Viem, že niekedy sa môžete byť bleskozvodom, osobitne, keď zaujmete vášnivé postoje vo veľmi ťažkých otázkach."
"V Kosove mám veľa priateľov, ale aj nepriateľov," dodal na tlačovej konferencii 54-ročný Schook, zástupca osobitného vyslanca v Kosove, nemeckého diplomata Joachima Rückera.
Schook na post v kosovskej administratíve OSN nastúpil v apríli 2006, predtým pôsobil ako veliteľ mierovej jednotky NATO v Bosne a Kosove.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Haradinaja, ktorý počas konfliktu v rokoch 1998-99 pôsobil ako regionálny veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), obžaloval v marci 2005. Bezprostredne po vznesení žaloby Haradinaj odstúpil z premiérskeho postu a predstúpil pred tribunál.
Do otvorenia procesu Haradinaja podmienečne prepustili, kritici však obvinili UNMIK, že k Haradinajovi pristupuje príliš ústretovo v presvedčení, že jeho výrazný vplyv zabránil tomu, aby sa stúpenci tvrdej línie uchýlili k násilnostiam kvôli patovej situácii v diplomatickom riešení otázky budúceho štatútu odštiepeneckej juhosrbskej provincie.
Schook povedal, že je "vinný" pre svoj "veľký rešpekt k výkonu Ramusha Haradinaja ako kosovského premiéra, vrátane jeho príkladnej spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu".
Schook dodal, že je tiež "vinný" z podporovania prebiehajúceho tendra v objeme 3,5 miliardy eur na stavbu novej elektrárne v Kosove, ktorý kontroluje Cekuovo ministerstvo.
Na otázku, či si myslí, že obvinenia proti jeho osobe pochádzajú z haagskeho tribunálu, Schook odpovedal, že nevie, dodal však: "Predpokladám, že v tomto môžu byť zapojené iné agentúry."
Kosovo, oficiálne súčasť Srbska, je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO na Juhosláviu, ktorými aliancia ukončila boje medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Za sprostredkovania "trojky" diplomatov z USA, Ruska a EÚ momentálne prebiehajú zrejme posledné snahy o sprostredkovanie dohody medzi Belehradom a Prištinou. Rokovaniam, ktorým sa nedávajú šance na úspech, sa majú skončiť do 10. decembra. Srbsko Kosovu ponúka širokú autonómiu v rámci svojich hraníc, kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti.