Praha 26. septembra (TASR) - Česká politická scéna nemá jednoznačný názor na to, či by sa krajina od súčasného systému nepriamej voľby hlavy štátu senátormi a poslancami mala posunúť k modelu priamej voľby občanmi. Proti zmene spôsobu voľby je premiér a predseda ODS Mirek Topolánek, KSČM má váhavý postoj, a ďalšie tri parlamentné strany Strana zelených, KDU-ČSL a ČSSD, zmenu podporujú. Ani jedna česká parlamentná strana však nechce, aby sa právomoci priamo voleného prezidenta posilnili.
Vyplýva to z prejavov českých politikov na dnešnej konferencii v Senáte nazvanej Priama voľba prezidenta?
Podľa Mirka Topolánka dnešný spôsob voľby prezidenta v ČR vyplýva z prvorepublikovej tradície a tento systém je demokratický, osvedčil sa, a preto niet potreby ho meniť. "Neexistuje priamy vzťah medzi spôsobom voľby prezidenta, jeho právomocami a kvalitou demokracie v krajine," zdôraznil líder českých občianskych demokratov.
Ani v ODS ale nie je názor na zmenu spôsobu voľby prezidenta jednotný. Napríklad predseda Senátu a člen vedenia ODS Přemysl Sobotka zmenu podporuje, ale iba spolu s posilnením právomocí prezidenta. Ako uviedol pre TASR, pri zmene ústavy treba postupovať veľmi opatrne.
"Podľa môjho názoru priama voľba dáva silnejší mandát, takže ja by uvažoval o istom posilnení jeho právomocí. Akýkoľvek zásah do ústavy je potrebné vyvážiť. Hneď ako by sme ten systém rozhodili, tak by sme potom ťažko hľadali rovnováhu, ktorá dnes existuje. Takže diskusia sa začala, a ja pevne verím, že aj v Českej republike dôjdeme k niečomu podobnému, čo máte u vás na Slovensku," vysvetlil svoj postoj Sobotka.
Spoluorganizátor konferencie v Senáte, občianske združenie eStat.cz, uskutočnil nedávno internetový výskum so vzorkou 753 respondentov, z ktorého vyplynulo, že priamu voľbu prezidenta si želá až 82 percent občanov. Až 58 percent respondentov by chcelo prezidenta s právomocami aké má hlava štátu vo Francúzsku, kde môže zasahovať aj do zloženia vlády. Štvrtina účastníkov výskumu (24 percent) si želá priamu voľbu, ale prezidentovi chce dať iba slabé právomoci, ako má napríklad hlava štátu na Slovensku. Za zachovanie dnešného stavu je 17 percent opýtaných a jedno percento postoj nedokázalo zaujať.
Českí politici sa aj v prípade prezidentskej voľby inšpirujú Slovenskom. Pozvanie do českého Senátu preto dostal aj vedúci kancelárie prezidenta SR Milan Čič. Účastníkom povedal, že skúsenosti SR sú v tomto smere pozitívne.
"My máme trojročné skúsenosti a sú veľmi dobré. Prezident (v SR) je viac prepojený na voličov. On musí - či samu to páči, alebo nie chodiť medzi ľudí, do dedín, do miest, stretávať sa s tými ľuďmi na rôznych podujatiach. Poviem vám to veľmi stručne, ako ho vnímajú: povedia aha, to je náš prezident, toho sme volili. To v tomto systéme parlamentnej voľby možno očakávať dosť ťažko. Hoci je to tiež spôsob, ktorý je ústavný, ktorý nemožno podceniť. Podstata veci je tom, že aj pri samotnej (priamej) voľbe nemôžu tak silno intervenovať jednotlivé politické strany, lebo občan sa cíti oveľa slobodnejší ako poslanec v parlamente," povedal Milan Čič pre TASR.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy