Berlín 26. septembra (TASR) - Správu s názvom Index vnímania korupcie zverejnil dnes kontrolný orgán svetovej korupcie Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne.
Štúdiu vypracovalo TI na základe výskumu 180 krajín a území, ktoré hodnotili podľa miery podplácania na úrovni verejných predstaviteľov a politických činiteľov.
Najnižšie a najhoršie skóre - 1,4 z desaťstupňovej škály- získalo Somálsko a Mjanmarsko. Na opačnom konci sa s výsledkom 9,4 umiestnilo Dánsko, Fínsko a Nový Zéland, ktoré ocenili za spravodlivé súdnictvo a transparentné verejné financovanie. Za nimi nasleduje Singapur, Švédsko, Island, Holandsko a Švajčiarsko.
Index nižší ako tri, čo naznačuje korupciu vymykajúcu sa kontrole, získalo približne 40 percent krajín, ktoré Svetová Banka (WB) klasifikuje ako krajiny s nízkym príjmom.
Medzi územia s prekvitajúcim úplatkárstvom patria aj vojnou zničený Afganistan, Irak a Sudán. Rozsiahle projekty na obnovenie zničenej infraštruktúry v postihnutých oblastiach predstavujú skvelé podmienky pre rozvoj podplácania.
Významný pokrok v boji proti úplatkom zaznamenali Namíbia, Svazijsko a Juhoafrická republika (JAR) najmä vďaka politickým reformám a protikorupčným opatreniam.
Situácia sa výrazne zlepšila aj v Rumunsku, čomu napomohol jeho vstup do Európskej únie.
Nadnárodné spoločnosti a finančné inštitúcie, ktoré používajú úplatkárstvo a tolerujú nezákonné získavanie majetku, podporujú tak podplácanie v najchudobnejších krajinách sveta.
Kľúčovú úlohu zohrávajú aj globálne finančné centrá, keďže umožňujú podplateným činiteľom peniaze ukryť alebo investovať do najrôznejších fondov, uvádza sa v správe TI a odvolávajúc sa tak na príklad Filipín a Nigérie, kde verejní predstavitelia touto formou nezákonne získali milióny dolárov.