Požiar zničil v noci na dnes jednu z budov českého národného pamätníka v Mikulčiciach v juhomoravskom okrese Hodonín.
Pri nešťastí zahynul 66-ročný strážnik, ktorý nestihol pred plameňmi uniknúť. Príčiny požiaru zatiaľ neboli stanovené. Hovorca juhomoravských hasičov Jaroslav Haid v tejto súvislosti uviedol, že vyšetrovatelia predpokladajú, že k požiaru došlo kvôli technickej poruche.
VIDEO: Požiar v Mikulčiciach
Budova vyhorela od základov. V ohni skončili nielen cenné predmety z depozitára ale aj výsledky približne päťdesiatročnej vedeckej práce, povedal ČTK archeológ a pracovník pamätníka Lumír Poláček.
Jedno z centier Veľkej Moravy
Zariadenie stojí na mieste niekdajšieho hradiska Na valách - jedného z najväčších centier Veľkej Moravy.
Plamene požiaru vyšľahli okolo druhej hodiny ráno. Nešťastie nahlásil strážnik. Hasiči ho po nešťastí našli mŕtveho. „Pred plameňmi sa mu nepodarilo uniknúť. Našli sme ho v zamknutej budove," povedal ČTK vyšetrovateľ požiarnikov Stanislav Klásek.
Objekt využíval Archeologický ústav Akadémie vied ČR. „Zatiaľ sú na mieste nešťastia stále požiarnici. Nemohli sme ho teda navštíviť a začať so sčítavaním škôd. Predpokladám, že ich budeme vedieť približne do troch dní," povedal ČTK riaditeľ brnenského archeologického ústavu Pavel Kouřil.
Zdôraznil, že oheň zničil niektoré kovové predmety a keramiku, ktorú našli v slovanskom hradisku. Najcennejšie kúsky sú však v bezpečných trezoroch Českej sporiteľne. Kouřil ľutuje predovšetkým to, že archeológovia prišli o podrobnú dokumentáciu ku všetkým výskumom, ktorú zhromažďovali desaťročia.
Bádanie začalo v roku 1954, výsledky zhoreli
V budove, ktorá sa rozkladá na 400 metroch štvorcových, boli kancelárie archeológov, ich laboratóriá, depozitár a archív. V ňom boli uložené všetky poznatky získané na tomto významnom nálezisku od roku 1954, kedy bádanie v oblasti niekdajšieho veľkomoravského hradiska Na valách započalo.
„Škody sú nedozerné. Človek si ich rozsah zatiaľ ani nie je schopný uvedomiť. Prišli sme o cennú dokumentáciu a taktiež o materiál k rozsiahlej vedeckej práci," zdôraznil Poláček.
Podľa neho sa zatiaľ nedá povedať, ktoré predmety zo zničeného depozitára patrili k najcennejším.
Zhorenisko strážia požiarnici
Požiarnikom sa síce podarilo po dvoch hodinách dostať požiar pod kontrolu, s plameňmi však bojovali celý deň. Museli strhnúť časť objektu a po celý deň likvidovať nové drobné ohniská.
Dá sa predpokladať, že miesto nešťastia budú musieť kvôli možnému opätovnému požiaru strážiť až do stredajšieho rána.
Ranostredoveké veľkomoravské hradisko o rozlohe desiatich hektárov je najrozsiahlejším a unikátne zachovaným slovanským náleziskom v Českej republike. V dobe Starej a Veľkej Moravy patril mikulčický blatný hrad medzi významné mocenské, duchovné a kultúrne centrá západných Slovanov.
Svedčia o tom nálezy negatívov základov jedenástich kostolov, veľmožského paláca a viac než 2000 odkrytých hrobov, z ktorých mnohé mali bohatú a cennú výbavu.
Na valách ašpiruje na zápis do kultúrneho dedičstva UNESCO
Podľa niektorých prameňov v hradisku pôsobili aj vierozvestcovia Cyril a Metod. Výsledok doterajšieho výskumu prezentuje stála expozícia v archeologickom areáli.
Slovanské hradisko Na valách bolo v roku 1962 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Ročne túto známu expozíciu navštívia tisíce turistov. Prianím predstaviteľov Juhomoravského a susedného Trnavského kraja je, aby boli Mikulčice aj s okolím zapísané v budúcnosti na Zoznam pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Hovorkyňa českého ministerstva kultúry Marcela Žižková ČTK povedala, že zámer zapísať pamätník do zoznamu požiar neohrozí.
Autor: (čtk, zh); VIDEO: ČTK