V reakcii na posledné udalosti v krajine to v pondelok vyhlásila hovorkyňa vysokého predstaviteľa Európskej únie pre zahraničnú politiku Javiera Solanu. Ulice najväčšieho mjanmarského mesta Rangún v pondelok zaplnilo vyše 100 000 ľudí, ktorí sa pod vedením asi 20 000 budhistických mníchov zúčastnili na najväčšej protivládnej demonštrácii od roku 1988, keď armáda potlačila povstanie opozičných síl.
"Udalosti v Mjanmarsku sledujeme veľmi pozorne," uviedla Solanova hovorkyňa Christina Gallachová. "Je dôležité, aby úrady uplatňovali zdržanlivosť... Dúfame, že režim sa chopí tejto príležitosti na začatie procesu skutočných politických reforiem," doplnila. Zopakovala tiež výzvu EÚ na prepustenie politických väzňov v krajine. Únia v marci predĺžila platnosť svojich sankcií voči mjanmarskému režimu do apríla 2008, pričom vyjadrila znepokojenie nad "vážnym porušovaním ľudských práv". Mjanmarskú vládu v pondelok vyzval na umiernenosť aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun, ktorý zároveň ocenil mierový charakter demonštrácií.
Mjanmarská junta v pondelok pohrozila, že "podnikne kroky podľa platných zákonov" proti mníchom, ktorí "konajú proti pravidlám a predpisom v mene budhistického učenia". Ako uviedli mjanmarské štátne médiá, minister pre náboženstvo Thura Mjint Maung takto počas pondelňajšieho stretnutia varoval vysokých duchovných predstaviteľov.