SME

Bismarck, zjednotiteľ Nemecka

Silné, nepremožiteľné a v Európe rozhodujúce Nemecko, taký bol sen Otta von Bismarcka, keď sa stal ministerským predsedom najsilnejšieho nemeckého štátu - Pruska. Otto von Bismarck začal napĺňať svoje poslanie 23. septembra 1862 - pred 145 rokmi.

Silné, nepremožiteľné a v Európe rozhodujúce Nemecko, taký bol sen Otta von Bismarcka, keď sa stal ministerským predsedom najsilnejšieho nemeckého štátu - Pruska. Otto von Bismarck začal napĺňať svoje poslanie 23. septembra 1862 - pred 145 rokmi.

Práva preto, že mal kráľ Viliam I. podobnú predstavu o budúcnosti Nemecka, si po potlačení liberálov vo vláde vybral na čelo nového kabinetu predstaviteľa pruskej junkerskej šľachty, obratného diplomata, konzervatívca a zarytého odporcu socialistov a liberálov. Bismarck cieľ svojho kráľa splnil a navyše mu dopomohol aj k titulu cisára zjednoteného Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bismarckove reformy

Spory s parlamentom nebolo ľahké prekonať, ale trpezlivosť a šikovnosť ministerského predsedu, ktorý mal už za sebou kariéru diplomata vo Frankfurte, v Petrohrade a Paríži, bola obdivuhodná. Hoci karikatúry v satirických časopisoch kritizovali jeho „šafárenie“ dosiahol , že parlament rozpočet kráľovstva schválil, a tým ho vlastne potvrdil vo funkcii, on sa zaviazal rešpektovať ústavu, hoci jeho cieľ bol iný - diktatúra dvoch mužov - kráľa a ministerského predsedu.

Cesta k tomuto cieľu na medzinárodnom poli viedla cez potlačenie najsilnejšieho člena Nemeckého spolku - Rakúska a bývalých cisárov habsburskej Svätej ríše rímskej.

Rakúsko oslabené napoleonskými vojnami sa snažilo vrátiť späť na čelo ríše, ktorá vďaka Napoleonovi už neexistovala. Prusko už však Habsburgovcov nepotrebovalo, ani ríšu v starej košeli. Malo vlastné ambície. Kráľ chcel byť na čele Nemeckého spolku, Bismarck však túžil a nakoniec dosiahol zjednotenie Nemecka pod pruskou nadvládou.

SkryťVypnúť reklamu

Krvavá cesta

Aj keď Bismarck nebol vojak, mal jasnú predstavu, že jeho cieľ mu zabezpečí jedine armáda. Vidiecka šľachta v Prusku – junkeri – bola výchovou a tradíciou vždy militantná, zabezpečovala armádu svojimi potomkami vo vedúcich funkciách a materiálne ju podporovala.

Bismarck však pochopil, že k úplnému úspechu potrebuje aj silné meštianstvo, ktoré síce neuznával, ale dokázal ho presvedčiť a využiť. Jeho matka bola z meštianskej rodiny a naučila ho určitým manierom, ktoré mu najmä v diplomacii pomáhali.

Tri nevyhnutné vojny zabezpečili Prusku nadvládu v strednej Európe a v roku 1871 víťazné vyhlásenie zjednoteného Nemecka. Vo francúzskom Versailles bolo vyhlásené Nemecké cisárstvo ako novovzniknutý štát na čele s cisárom Viliamom I. a, samozrejme, ríšskym kancelárom Ottom von Bismarckom.

SkryťVypnúť reklamu

Bismarck vtedy vyhlásil: „Nerobím si žiadne ilúzie o konci vojen. Som presvedčený, že táto vojna je len prvá v rade medzi Nemeckom a Francúzskom, a že po nej bude nasledovať rad ďalších vojen.“

S Dánskom bojoval v roku 1864, vtedy ešte využil Rakúsko ako spojenca a tajne sa dohodol s Francúzskom, aby sa do sporu neplietlo. Rakúsko porazil pri Sadovej v roku 1866 a pruská armáda sa dostala až k Bratislave (pomník padlým tu stojí dodnes). A vojna s Francúzskom mu zabezpečila, že Nemecko, dovtedy vždy nejednotné a politicky roztrieštené, sa stalo silným militaristickým štátom, kde bol parlament eliminovaný, politické strany len formálne trpené, a o krajine rozhodovali dvaja ľudia. Bismarck si vyslúžil ďalšiu prezývku - železný kancelár.

SkryťVypnúť reklamu

Ku koncu kariéry určite nemal predstavu, že vojny by malo začínať Nemecko, naopak, bol presvedčený, že poníženie Francúzska neostane bez ohlasu, a preto robil všetko, aby vybudoval silnú krajinu bez vnútorných sporov. Armáda mala pravdaže dominantnú úlohu.

Sociálna reforma

O vnútorné rozpory a nepokoje sa usilovali socialisti. Odstaviť ich nebolo ľahké - strašidlo socializmu, v jeho najhoršej odnoži, komunizme - vymyslel jeho krajan K. Marx. Bismarck však protiťahom, vynálezom „sociálneho štátu“, ktorý sa stará o námezdne pracujúcich, na dlhý čas zabezpečil v krajine sociálny zmier. Prvý sociálny systém na svete určite nevznikol z lásky k robotníkom, ale z nevyhnutnosti. V Nemecku platí dodnes, hoci časom sa stal brzdou hospodárskeho rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Trpký odchod

Po smrti svojho spolupútnika Viliama I., ktorý mu absolútne dôveroval, pocítil Bismarck pri nástupe nového cisára trpké sklamanie. Nový cisár zmýšľal oveľa agresívnejšie než starý kancelár, ktorý síce viedol vojny, ale nie proti všetkým naraz, nie na dvoch bojiskách, a využíval aj diplomaciu. Viliam II. chcel ako buldozér prevalcovať Európu, čím vlastne zničil Bismarckovo dielo – Nemecké cisárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 863
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 584
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 472
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 730
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 1
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu