BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Poľská politická scéna je ako pohyblivý piesok. Uviedol to Piotr Kaczyński z Centra pre európske politické štúdie v Bruseli, ktorý v pondelok o súčasnej politickej situácii v Poľsku hovoril na Druhom poľsko-slovenskom novinárskom workshope v Bratislave.
Podľa politológa, ktorý je menovcom poľského prezidenta a premiéra, presuny politikov do politických strán a prúdov, ale aj nových zoskupení uchádzajúcich sa o podporu voličov v poľských predčasných parlamentných voľbách 21. októbra "z politologického hľadiska ťažko hodnotiť." Neočakáva však veľké zmeny po nástupe novej vlády, ktorá bude mať podľa neho "rovnaký štýl, ale jemnejší." Citoval pritom premiéra Jaroslawa Kaczyńského, podľa ktorého sa "politická situácia v Poľsku zmenila v roku 2005, keď sa skončil postkomunizmus."
Predvolebný boj je aj snahou o prekročenie päťpercentnej hranice, s ktorou sa politická strana dostane do 460-členného poľského Sejmu. To podľa politológa vymedzuje na štyri až päť počet strán v parlamente. Podľa neho konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) bratov Kaczyńských prejavovala nedôveru voči partnerom v zahraničí, či je to EÚ, NATO alebo vyvolávanie protinemeckých nálad. "Pozícia Poľska na medzinárodnej scéne sa zhoršila. Dostalo sa na okraj záujmu podobne ako Slovensko," uviedol aj v súvislosti s vylúčením Smeru zo Strany európskych socialistov (PES). Platformy PiS a opozičnej liberálno-pravicovej Občianskej platformy (PO) sú v zásade rovnaké, pokiaľ ide o domácu politiku, keďže PO má vo svojom programe aj konzervatívne prvky.
Politológ nedáva veľkú šancu novej trojkoalícii Ľavica a demokracia (LiD) združujúcej bývalých komunistov vo Zväze demokratickej ľavice a aktivistov protikomunistickej Solidarity, na ktorej čelo sa postavil bývalý prezident Aleksander Kwaśniewski. "Vyzerá to na fiasko, nemá podporu verejnej mienky," povedal. Poľskú ľudovú stranu (PSL) označil za "zaujímavú." "Je schopná vládnuť s každým, má isté koaličné schopnosti." Extrémne pravicová Liga poľských rodín "sa asi stratí zo zoznamu." Sebaobrana Andrzeja Leppera, ktorá prechádza silnými zmenami, "je stranou odporu, je proti reformám, proti ostatným stranám." Na jej kandidátke je aj bývalý poľský premiér Leszek Miller, ktorý politickú kariéru začal v komunistickej strane ešte pred rokom 1989 a potom sa stal vedúcou osobnosťou sociálnej demokracie. Politológovia volebnú účasť v Poľsku odhadujú na 40 až 46 percent.