Belehrad/Sarajevo 24. septembra (TASR) - Vyslanec medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine (BaH), slovenský diplomat Miroslav Lajčák označil tamojšiu situáciu za vážnu a znepokojujúcu.
Ako dnes informovali srbské médiá, na istom intelektuálnom fóre uviedol, že prakticky žiadna politická sila krajiny nemá predstavu o ďalšom vývoji celého štátu. Medzi poprednými politikmi panuje obrovská nedôvera a v krajine dodnes nezačal žiaduci hospodársky vývoj.
Miroslav Lajčák už počas nedávnej návštevy v Bruseli upozornil, že je takmer nemožné dosiahnuť dohodu o čomkoľvek, pretože politickí predstavitelia oboch entít - moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Srbskej republiky (RS) - majú totálne odlišné predstavy a neexistuje jediná idea, ktorá by zjednotila krajinu. Za prvý problém, ktorý treba vyriešiť, označil reformu polície pôsobiacej v súčasnosti na etnickom princípe.
Teraz ostro, aj keď bez uvedenia konkrétnych mien, kritizoval politikov, ktorí síce deklarujú, že Bosna a Hercegovina by sa mala stať multinárodným štátom rovnoprávnych občanov, ale využijú každú príležitosť, aby prezentovali vlastné etnikum ako jedinú obeť vojnového konfliktu z 90. rokov XX. storočia. Za obeťami vojny, genocídy treba smútiť, treba si ich uctiť, avšak neslobodno ich využívať ako eso v politickej partii, vyplynulo zo slov Miroslava Lajčáka.
Jeho námestník, americký diplomat Rafik Gregorian pre sarajevské periodikum Dnevni Avaz uviedol aj konkrétne mená, ostro kritizujúc najvplyvnejších predstaviteľov moslimov a Srbov, bosnianskeho člena prezídia krajiny Harisa Silajdžiča a premiéra Srbskej republiky Milorada Dodika. Hlavnou príčinou ich kritiky bolo sabotovanie spomínanej reformy polície, ktorej bránia za pomoci lží, ale v prípade prvého z nich aj výhrady voči rétorike. Silajdžič vraj vyvoláva neistotu, ale jeho vládna strana neurobila pre krajinu nič pozitívneho, napríklad prekazila aj reformu ústavy.
USA podporujú všetky opatrenia vyslanca medzinárodného spoločenstva, vyhlásil Gregorian a dodal, že sa to vzťahuje aj na prípadné odvolanie jednotlivých politikov a sankcionovanie politických strán.
Washington je presvedčený, že ani Silajdžič, ani Dodik nechcú žiadnu dohodu o reforme polície, pretože si neželajú vstup BaH do EÚ. Zdá sa, akoby obe strany boli zainteresované na zachovaní terajšieho status quo, konštatoval pre víkendové vydanie spomínaného periodika americký diplomat a dodal: Ak nechcú do EÚ a NATO, mali by povedať, čo zamýšľajú.