Washington/Paríž 24. septembra (TASR) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v rozhovore pre dnešné americké denníky vyhlásil, že Francúzsko sa vráti do vojenských štruktúr Severoatlantickej aliancie (NATO), ak budú splnené jeho podmienky. USA musia súhlasiť s nezávislou obrannou kapacitou EÚ a Francúzsko bude mať vedúce postavenie vo veliacich štruktúrach NATO na najvyššej úrovni.
"Pokrok v európskej obrane by mal byť podmienkou pre (náš) vstup do integrovaného velenia a ja žiadam našich amerických priateľov, aby to pochopili," dodal.
Objasnil tiež, že aby Francúzsko vôbec "zvažovalo" svoj návrat, "riadiace orgány" NATO mu musia uvoľniť značný priestor.
"Francúzsko môže zaujať svoje miesto, iba ak mu bude uvoľnený priestor. Je ťažké zaujať miesto, ktoré pre vás nie je rezervované," povedal.
Už Sarkozyho predchodca Jacques Chirac sa usiloval o návrat do vojenských štruktúr NATO, avšak v roku 1997 vláda amerického prezidenta Billa Clintona podmienky Francúzska odmietla. Aj Sarkozy podľa všetkého kladie vinu nie na Francúzsko, ale na USA.
"Nemôžu ma kritizovať za to, že chcem pre Francúzsko čelné miesto," povedal v rozhovore pre dnešné vydanie novín The New York Times a The International Herald Tribune, prvom, ktorý poskytol anglosaským novinám od svojho májového nástupu do prezidentského úradu.
Táto vízia francúzskej politiky pripomína de Gaulla v 50. a 60. rokoch, a každého francúzskeho prezidenta odvtedy, avšak Sarkozy sa odchyľuje od klasickej gaullistickej doktríny naznačovaním, že cesta k výsledku niekedy vedie cez spojenectvo Francúzska - a Európy - s Washingtonom. Vyplynulo to z hodinového rozhovoru, ktorý sa uskutočnil vo francúzštine v piatok večer, pred prezidentovým odletom do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN. "Ak sa neujme vedenia Francúzsko, tak potom kto?" vyhlásil.
V súvislosti s iránskym jadrovým programom Sarkozy povedal, že francúzsky postoj je jasný: "Žiadne jadrové zbrane pre Irán." Nechce však počuť slovo vojna.
Sarkozy protirečil svojmu ministrovi zahraničných vecí Bernardovi Kouchnerovi aj v druhej veci, keď povedal, že Kuchnerova verejná ponuka navštíviť Irán neprichádza do úvahy.
"Nemyslím si, že podmienky pre cestu do Teheránu sú práve teraz vhodné. Môžeme si o tom pohovoriť v sálach OSN," dodal.
Na otázku, či Francúzsko súhlasí s Bushovou administratívou, že "na stole sú všetky možnosti", odpovedal, že to nie je jeho vyjadrenie a že postoj Francúzska v iránskej otázke nevychádza iba z postoja USA.
Rovnako si odmietol vybrať medzi Iránom s jadrovými zbraňami a použitím sily. Povedal, že "to je presne to, čo chcú iránski predstavitelia. Ja nie som povinný spadnúť do tejto pasce".
12 žab bar