Berlín 23. septembra (TASR) - Tibetského duchovného lídra dalajlámu prijala dnes v Berlíne ako vôbec prvá vedúca vládna činiteľka spolkovej republiky nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Tento počin viedol k výraznému napätiu v bilaterálnych vzťahoch medzi Pekingom a Berlínom.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí požadovalo, aby nemecká strana neumožnila dalajlámovi vstup na územie spolkovej republiky.
S odvolaním sa na technické príčiny čínska strana na poslednú chvíľu zrušila plánované dvojdňové bilaterálne podujatie v Mníchove.
Hovorca nemeckej vlády Ulrich Wilhelm ešte pri prezentácii termínu schôdzky pred niekoľkými dňami uviedol, že toto súkromné stretnutie bude pokračovaním kancelárkiných schôdzok s poprednými činiteľmi iných náboženských komunít. Zároveň poznamenal, že o situácii v Tibete sa pravidelne hovorí aj na nemecko-čínskych rokovaniach o problematike ľudských práv.
Predseda koaličnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Kurt Beck sa k prijatiu dalajlámu vyjadril dnes zdržanlivo.
Podľa jeho slov si osobnosť a činnosť duchovného predstaviteľa Tibeťanov zaslúži rešpekt. Malo by sa však dbať na to, aby sa pri pokračovaní diskusie o ľudských právach nezabudlo na nikoho zo zainteresovaných a aby sa nikto z nich nevyčleňoval, zdôraznil Kurt Beck narážajúc zrejme na odvolanie podujatia v bavorskej metropole, na ktorom sa mala zúčastniť aj spolková ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová.
Oficiálny Peking obviňuje dalajlámu zo separatizmu a opakovane už protestoval voči jeho prijatiam v zahraničí na vysokej úrovni.
Samotný dalajláma vyčíta vedeniu Čínskej ľudovej republiky "aroganciu moci" a "zvolenie si najjednoduchšej cesty, ktorá znamená útlak".
Na margo nemeckej kancelárky v uplynulých dňoch povedal, že v jej prípade verí v skutočné priateľstvo, váži si na nej jej principiálnosť a zásadné angažovanie sa za ľudské práva a náboženskú slobodu. Osobne sa nedomnieva, že by jeho návšteva poškodila dvojstranné vzťahy medzi ČĽR a Nemeckom, pretože čínska strana podľa jeho názoru iba testuje vlastné možnosti.
Už v minulosti prijal v Berlíne hosťa z Tibetu, ktorý žije od roku 1959 v indickom v exile, niekdajší šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer.
3 20 le bar