Najvyšší, najväčší, najťažší. Sovietsky zväz, a ako sa zdá dnes i moderné Rusko, uznáva skôr kvantitu než kvalitu a neustále sa usiluje o svetové prvenstvo vyslovene v silných kategóriách.
Preto v časoch hlbokého komunizmu vznikol najväčší raketoplán na svete - Buran, ktorý bol taký veľký, že skoro nelietal.
Teraz sa moskovský starosta Jurij Lužkov nezdráha kráčať v šľapajach generálnych tajomníkov a tento týždeň nechal vysvätiť základný kameň najvyššej budovy v Európe a tretej na svete.
Neoficiálne pomníky
Lužkovove mrakodrapy sa majú stať neoficiálnym pomníkom jeho éry a ruského ekonomického boomu za vlády prezidenta Vladimira Putina. Ústredným mrakodrapom Moskvy má byť práve ten, ktorého základný kameň minulý týždeň položilo moskovské náčelníctvo. Stoosemnásť poschodí, 470tisíc štvorcových metrov a výška vyše 600 metrov je úctyhodnou budovou už na papieri. Reálne by mala stáť v roku 2012. V závratne vysokej veži budú obchody, kancelárie, luxusný hotel a aj super drahé byty. Bežný smrteľník v nich asi bývať nebude.
Moskva city
Britský architekt Norman Foster tvrdí, že jeho dielo nijako nebude prekážať pohľadu na historické jadro mesta, ktoré je napokon v porovnaní s inými historickými európskymi mestami ničotne malé. Práve preto by malo byť zvlášť chránené, domnievajú sa pamiatkari. Komplex, originálne nazvaný Moskva city, bude zahŕňať aj nejednu výškovú budovu.
Ruskí architekti nemajú jednotný názor na to, čo s Moskvou urobí taká gigantická, 612 metrov vysoká stavba.
Niektorí sa obávajú i o jej stabilitu, ale Foster všetky pochybnosti vyvracia: „Veža je tenká, ale veľmi stabilná, ako statív kamery.“ Niektorí sú však vedení aj nevraživosťou voči zahraničnému kolegovi, ktorý zákazku získal, a tvrdia, že cudzinec nikdy nemôže pochopiť Moskvu.
Pôvodný projekt sa napokon zásadne od tejto konečnej verzie líšil. Zhotovil ho architekt Boris Tchor, a ten nakreslil výškovú budovu vysokú len 300 m. Neuspel. Pre súčasné Rusko je 300 metrový gigant málo.
Autor: Agentúra Epicentrum