RANGÚN 23. septembra (SITA/AP) - Rozhodnutie mjanmarskej junty umožniť budhistickým mníchom prejsť okolo domu väznenej predstaviteľky demokratickej opozície Aun San Su Ťij nie je možné vnímať ako signál uvoľnenia tvrdého vojenského režimu v krajine. Podľa analytikov môže armáda stále krvavo zakročiť proti súčasným protivládnym demonštráciám rovnako, ako to urobila v minulosti.
Mnísi návštevou Aun, ktorá je v domácom väzení 12 z posledných 18 rokov, zvýšili tlak na juntu, ktorá sa musela rozhodnúť či zasiahne alebo ustúpi demonštrantom. "Bolo to veľmi významné gesto," povedal David Steinberg, mjanmarský expert z Georgetownskej univerzity vo Washingtone, ktorý udalosti sleduje zo Singapuru. "Je to dôležité, lebo armáda im umožnila prejsť okolo (domu Aun). Táto udalosť aj iné signály naznačujú, že armáda nie je pripravená priamo zasiahnuť proti mníchom, kým sa veci nezhoršia."
Podľa Steinberga je to rozdiel oproti roku 1990, keď armáda potlačila protest stoviek mníchov v meste Mandalay, mnohých zatkla, zbavila kňazstva a zatvorila kláštory spojené s demonštráciou. Zatiaľ armáda pristupuje k protestom mierne, lebo si je vedomá toho, že ich násilné potlačenie by v prevažne budhistickom Mjanmarsku vyvolalo verejné nepokoje. Doterajší pokoj zbraní na strane armády netreba chápať ako signál slabosti, keďže je najväčšou a najvplyvnejšou inštitúciou v krajine. "Každú zmenu (vo vláde) musia schvaľovať zložky armády, ak by k nim došlo," dodal Steinberg.
V nedeľu junta posilnila bezpečnosť na oboch koncoch cesty smerujúcej k domu Aun, čo by mohlo byť snahou o zabránenie zopakovania nedeľného pochodu okolo domu líderky. Na ulici je okolo 20 provládnych bitkárov a zásahová polícia. Mjanmarská celobarmská aliancia mníchov vyzvala verejnosť, aby sa pridali k protestom proti "tyranii armády" v krajine.