Japonská vládnuca Liberálna demokratická strana (LDP) vybrala v nedeľu umierneného poslanca Jasua Fukudu na post premiéra, na ktorom nahradí konzervatívneho Šinza Abeho. Informovala o tom LDP. Fukuda, bývalý poradca japonských premiérov známy svojou umiernenou zahraničnou politikou, získal 330 hlasov, kým jeho súpera, bývalého ministra zahraničných vecí Tara Asa podporilo 197 členov strany. Jeden hlas bol neplatný.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa stane aj budúcim predsedom japonskej vlády, keďže liberálni demokrati majú výraznú väčšinu v dolnej komore parlamentu. Bude však čeliť búrlivej kritike zo strany opozície, ktorá v júlových voľbách získala kontrolu nad hornou komorou zákonodarného zboru.
Hlavné frakcie LDP vyjadrili podporu Fukudovi v nádeji, že zástanca zlepšenia vzťahov Tokia s jeho ázijskými susedmi dokáže priniesť stabilitu po roku poznačenom škandálmi a ponižujúcou volebnou porážkou.
"LDP čelí mimoriadne zložitej situácii a ja chcem predovšetkým pracovať na oživení strany a získať späť dôveru ľudí," uviedol Fukuda.
Kritici však predpovedajú, že bývalý hlavný tajomník kabinetu za vlády populárneho expremiéra Džuničira Koizumiho bude závislý od starej gardy LDP, pribrzdí životne dôležité ekonomické reformy a bude mu chýbať odvaha na diplomatickom poli.
Fukudovi stúpenci zasa vítajú jeho nástup po piatich rokoch Koizumiho reforiem a 12 mesiacoch škandálov za vlády Abeho.
Fukuda, podobne ako Aso, sľubuje venovanie väčšej pozornosti poľnohospodárskym regiónom a ďalším oblastiam zasiahnutým reformami odštartovanými Koizumim.
Abe (53) prekvapil svojich stúpencov, ako aj nepriateľov, 12. septembra oznámením o odstúpení z postu. Urobil tak iba niekoľko dní po tom, ako stavil svoju kariéru na predĺženie japonskej námornej misie na podporu Američanmi vedených operácií v Afganistane.
Jeho agenda vytvorenia "nádhernej krajiny" oživením tradičných hodnôt a zvýšenia vplyvu krajiny v oblasti globálnej bezpečnosti zrejme teraz ustúpi pred otázkami týkajúcimi sa každodenného života radových voličov.
Legislatíva týkajúca sa námornej misie, ktorá má vypršať 1. novembra, však napriek tomu bude jednou zo záležitostí, ktoré budú čakať aj nového predsedu vlády.
Spojené štáty, blízky spojenec Tokia, žiadajú, aby Japonsko pokračovalo v zaisťovaní paliva pre koaličné lode v Indickom oceáne. Opozičné strany, ktoré môžu brzdiť prijímanie zákonov vďaka väčšine v hornej komore parlamentu, však žiadajú skončenie misie.
Fukuda - hoci je, podobne ako Aso, odporcom ameriko-centrickej diplomacie - zdôrazňuje potrebu pokračovať v misii.
Nový líder LDP, ktorý je synom bývalého premiéra zo 70. rokov minulého storočia, avizuje udržanie svojej krajiny v boji proti terorizmu a želá si zlepšenie vzťahov so susedmi Japonska.
Fukuda sa okrem iného zaviazal, že nebude navštevovať kontroverznú svätyňu Jasukuni, spájajúcu sa s japonskou militaristickou minulosťou.
Za vlády Koizumiho došlo k mimoriadnemu zhoršeniu vzťahov Japonska s Čínou a Južnou Kóreou, predovšetkým kvôli jeho každoročným návštevám v Jasukuni. Svätyňa okrem vojnových obetí glorifikuje aj niektorých japonských vojnových zločincov.
Otec nového lídra LDP Takeo Fukuda pôsobil na premiérskom poste v rokoch 1976-78 a bol tvorcom tzv. "Fukudovej doktríny", v súlade s ktorou sa Japonsko zaväzovalo k mieru v Ázii a širšej ekonomickej a diplomatickej spolupráci so svojimi susedmi.
Autor: ks