MONTREAL 22. septembra (SITA/AFP) - Termín, dokedy sa musia celosvetovo prestať používať takzvané mäkké freóny narúšajúce ozónovú vrstvu v zemskej atmosfére, sa posunie o desať rokov dozadu. To je hlavný výsledok konferencie pod patronátom Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), ktorá sa v nedeľu skončila v kanadskom Montreale.
Zatiaľ čo podľa doterajšieho znenia takzvaného Montrealského protokolu, prijatého v roku 1987, mali rozvinuté krajiny prestať s výrobou a používaním hydrochlórofluorouhľovodíkov (HCFC) do roku 2030 a rozvojové krajiny do roku 2040, na montrealskej konferencii sa predstavitelia 190 krajín sveta a Európskej únie dohodli, že oba tieto termíny posunú o desať rokov. Výsledky konferencie v sobotu po jej skončení oznámili na tlačovke kanadský minister životného prostredia John Baird a predseda UNEP Achim Steiner.
Podľa Steinera je dohoda dosiahnutá v Montreale "možno najdôležitejšou udalosťou v procese medzinárodných rokovaní o životnom prostredí za posledných prinajmenšom päť či šesť rokov". Podľa Bairda sa táto dohoda "zapíše do histórie ako ďalšia úspešná kapitola Montrealských protokolov".
Kanadský minister pochválil najmä Čínu, ktorej postoj bol podľa neho veľmi ústretový. "Najmä Čína tu v Montreale preukázala značnú vôľu dosiahnuť dohodu, napriek tomu, že jej aplikovanie bude mať pre túto krajinu vážne následky," povedal Baird.