MONTREAL 22. septembra (SITA/AFP) - Predstavitelia svetových vlád v piatok na stretnutí v kanadskom Montreale dosiahli významnú dohodu o urýchlení vylúčenia chemických látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu v zemskej atmosfére. Informoval o tom hovorca Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) Nick Nuttal, ktorý dohodu označil za "historickú". Podľa Nuttala sa rozvinuté a rozvojové krajiny dohodli na urýchlení krokov smerujúcich k postupnému zastaveniu výroby a používania hydrochlórofluorouhľovodíkov (HCFC), ktoré narúšajú ozónovú vrstvu. Podrobnosti dokumentu majú v sobotu predstaviť kanadský minister životného prostredia John Baird a riaditeľ UNEP Achim Steiner.
"Prvky tejto dohody sa stále dokončujú, rozvinuté i rozvojové krajiny sa však dohodli na zrýchlenom postupe vo veci HCFC v prospech ozónovej vrstvy a obzvlášť v prospech (zastavenia) podnebných zmien," povedal Nuttal. "Experti a vyjednávači stále pracujú na drobných detailoch v číslach, no zdá sa, že sa už zhruba dohodli," dodal.
Delegáti v Montreale rokujú už od pondelka s cieľom zmeniť časový plán eliminácie HCFC podľa Montrealského protokolu z roku 1987, ktorý prijalo 190 krajín. Súčasný plán určuje rozvinutým krajinám, aby látky škodiace ozónu prestali používať do roku 2030. Rozvojové krajiny ich majú nasledovať do roku 2040. Cieľom protokolu je zastaviť úbytok ozónu v atmosfére, ktorý pohlcuje nebezpečné ultrafialové žiarenie. Plocha takzvanej ozónovej diery nad južnou časťou planéty sa minulý rok odhadovala na rekordných 29,5 milióna štvorcových kilometrov.