Moskva 21. septembra (TASR) - Jedinečnú zbierku umeleckých predmetov z pozostalosti svetoznámeho violončelistu Mstislava Rostropoviča a jeho manželky, sopranistky Galiny Višnevskej, ktorú mali v dňoch 18.-19. septembra vydražiť v Londýne, získal ruský podnikateľ uzbeckého pôvodu, blízky Kremľu, Ališer Usmanov.
Ako dnes osobne potvrdil vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy, zbierku odkúpil v celku za odhadovanú cenu plus prémiu navyše.
Odhadovaná cena, ktorú stanovil dražobný dom Sothebyďs, bola podľa dostupných informácií 36 miliónov libier (v prepočte 51 miliónov eur), kým prémia, ktorú uhradil Usmanov, aby zabránil aukcii, činila štyri milióny libier.
Usmanov mieni zbierku, o ktorú prejavili záujem Treťjakovova galéria, Puškinovo múzeum i ďalšie špičkové muzeálne inštitúcie Ruskej federácie, v októbri odovzdať zástupcom ruského štátu.
Súčasťou zbierky viac ako 400 kusov umeleckých diel z predrevolučného obdobia sú výtvarné diela, porcelánové postavičky, taniere, vázy, výtvory zo slonoviny a skla, ale aj nábytok. Nechýbajú v nej diela velikánov ruského maliarstva, vrátane prác Iľju Repina, či Valentina Serova.
Umelecký manželský pár sa zbieraniu vzácnych diel ruského umenia začal venovať po tom, čo "na podnet" vtedajšieho režimu presídlil v roku 1974 do Paríža. Vdova po - v apríli zosnulom - svetoznámom hudobníkovi, niekdajšia sólistka Veľkého divadla v Moskve, sa rozhodla vydražiť zbierku preto, že sa nedokázala postarať podľa vlastných slov o jej adekvátne zabezpečenie. Výťažok z predaja mieni venovať na charitu, na pomoc chorým ruským deťom.
Ališer Usmanov, ktorý je generálnym riaditeľom dcérskej spoločnosti Gazprominvestholding Gazpromu, je podľa rebríčka magazínu Forbes 278. najbohatším mužom planéty. Hodnota jeho majetku, ktorý získal predovšetkým v oceliarskom priemysle, sa odhaduje na 3,1 miliardy dolárov. Súčasťou podnikateľovho mediálneho impéria sú vplyvné periodikum Kommersant a internetový portál gazeta.ru. Na sklonku augusta sa Usmanov, ktorý je spolumajiteľom firmy Metalloinvest, stal aj majiteľom 14,6 percenta akcií londýnskeho futbalového klubu Arsenal, začiatkom septembra potom odkúpil v USA práva na stovky populárnych sovietskych animovaných filmov, ktoré medzičasom daroval novému detskému televíznemu kanálu Bibigon.