Viedeň 21. septembra (TASR) - Kanadská justícia vyhovela požiadavke prokuratúry a po druhý raz odložila, tentoraz na 1. októbra, súdny výsluch 35-ročného Maročana Saída Namouha. Toho zadržali v stredu 12. septembra v Maskinonge vo francúzsky hovoriacej provincii Quebec v súvislosti s kontaktmi, ktoré udržiaval s trojicou zadržanou pre teroristické aktivity v Rakúsku.
Kanadská prokuratúra požiadala aj vo štvrtok, podobne ako o týždeň skôr, o odročenie spomínaného procesného kroku v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním kauzy.
Muža v Kanade zatkli v rovnakom čase ako trojicu vo Viedni, s ktorou mnohokrát komunikoval na internetových fórach a prostredníctvom e-mailov. Polícia zámorskej krajiny už krátko po jeho zadržaní ubezpečila, že pre Kanadu nepredstavoval hrozbu.
Dvadsaťšesťročného muža a manželov vo veku 22 a 20 rokov zadržali v stredu 12. septembra vo Viedni. Ide o rakúskych občanov, potomkov moslimských prisťahovalcov z arabského sveta. Oficiálne nepotvrdené informácie hovoria, že hlavný podozrivý je šéfom Globálneho islamského mediálneho frontu (GIMF), určitého druhu online spravodajskej agentúry blízkej al-Káide. Tento muž má za sebou údajne výcvik v táboroch v Afganistane i Pakistane a patrí medzi tzv. spáčov. Policajné zdroje však vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie prípadu tieto správy nepotvrdili.
Ako uviedla dnes pre rakúsku agentúru spolupracovníčka Royal Canadian Mounted Police (RCMP), v súčasnosti nejestvujú žiadne nové informácie o možnom spojení podozrivého s alpskou republikou. Otvorenou zostáva aj otázka jeho spolupráce s GIMF.
Trojica zadržaných Rakúšanov zverejnila v marci na internete video, v ktorom požadovala stiahnutie rakúskych a nemeckých vojakov z Afganistanu a upozornila, že by sa tak zabránilo útokom.
Policajný monitoring podozrivých, ktorý trval niekoľko mesiacov, však ukázal, že neexistujú žiadne konkrétne náznaky ohrozenia alpskej republiky. K zadržaniu trojlístka došlo v súvislosti s tým, že sa podozriví chystali opustiť krajinu. Jedného z nich v piatok 14. júna prepustili na slobodu.