Holandská vláda v piatok rozhodla, že nezvolá referendum k novej európskej reformnej zmluve. Referendum je "nepotrebné a neželané", zdôvodnil rozhodnutie vlády holandský premiér Jan Peter Balkenende. Nová zmluva nemá "ústavné ambície" a rozhodovanie o nej prináleží parlamentu, dodal Balkenende. Reformná zmluva má nahradiť projekt európskej ústavy, ktorú v roku 2005 odmietli v referendách Holanďania a Francúzi. Neúspech projektu euroústavy uvrhol EÚ do jednej z najvážnejších kríz za posledné desaťročia.
"'Nie' z roku 2005 sme dobre pochopili," povedal Balkenende počas štvrtkovej parlamentnej rozpravy o budúcoročnom rozpočte. Premiér povedal, že odmietavé rozhodnutie Holanďanov, ktoré prišlo len pár dní po francúzskom 'nie', doviedlo 27-členný blok k návrhu nových reforiem. "Druhú šancu na vytvorenie lepšej zmluvy sme plne využili," povedal premiér poslancom.
Odmietnutie ústavy v Holandsku súviselo podľa kritikov Európskej únie so snahami Bruselu viac zasahovať do národnej suverenity jednotlivých členských štátov a so všeobecnou bezmocnosťou ľudí. Holanďania ústavu zamietli 63 percentami hlasov. Poradný orgán holandskej vlády minulý týždeň informoval, že konanie referenda nie je potrebné. Po jeho vypísaní však volajú hlasy prichádzajúce od krajne pravicových a krajine ľavicových strán. Stredoľavá Strana práce a opoziční liberáli sú v tejto veci názorovo nejednotní.
Autor: ks