Paríž. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy priamo obvinil Irán zo snahy o získanie nukleárnej zbrane a vyslovil sa za uvalenie "prísnejších sankcií", o ktorých by v piatok mali diskutovať veľmoci. Sarkozy vyhlásil, že Francúzsko nechce vojnu s Iránom, no v rozhovore pre francúzsku televíziu vo štvrtok večer uviedol, že "Irán sa usiluje získať atómovú bombu." "Je to neprijateľné," zdôraznil francúzsky líder.
Americký prezident George W. Bush vo štvrtok tiež varoval, že "nebude tolerovať" nukleárne vyzbrojený Irán, ktorý popiera, že by vyvíjal nukleárnu zbraň. Zároveň vyjadril nádej, že sa islamská republika poddá rastúcemu tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva. Súčasné napätie zvýšilo aj varovanie francúzskeho ministra zahraničia Bernarda Kouchnera pred hroziacim vojenským konfliktom s Iránom. Sarkozy, ktorý sa od Kouchnerovho výroku dištancoval, zdôraznil potrebu potrestania Iránu diplomatickou cestou.
Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty v piatok vo Washingtone prediskutujú tretí balík prísnejších sankcií proti Iránu, ak Teherán nezastaví svoj program obohacovania uránu. "Ako máme presvedčiť Irán, aby sa vzdal tohto projektu? Presne tak, ako medzinárodné spoločenstvo presvedčilo Severnú Kóreu a Líbyu, aby sa vzdali svojich nukleárnych ambícií. Prostredníctvom diskusie, dialógu, a s pomocou sankcií," povedal Sarkozy. "Ak doterajšie sankcie nestačili, chcem silnejšie sankcie," uviedol Sarkozy spolu s tvrdením, že Irán má právo na mierové využitie jadrovej technológie.
Iránska nukleárna otázka je "mimoriadne citlivá záležitosť, no Francúzsko nechce vojnu," povedal Sarkozy v súvislosti s Kouchnerovým vyhlásením. "Musíme sa pripraviť na najhoršie, a tým najhorším je vojna," uviedol francúzsky minister zahraničia v nedeľnom rozhovore. Neskôr povedal, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a ponúkol Iránu, že príde do krajiny rokovať o jadrovom spore.
Francúzsko zaujalo v spore o iránsky program obohacovania uránu, ktorý podľa obáv Spojených štátov a ich spojencov smeruje k vývoju jadrovej zbrane, mimoriadne ostrý postoj. Kouchner bude v piatok vo Washingtone okrem stretnutia, na ktorom sa zúčastní päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) a Nemecko, diskutovať o Iráne aj v Bielom dome.
Prezident Spojených štátov amerických George W. Bush vo štvrtok vyhlásil, že je odhodlaný dosiahnuť dohodu o zastavení iránskeho jadrového programu mierovými prostriedkami. Zároveň však prisľúbil "udržiavanie nátlaku" na islamskú republiku prostredníctvom sankcií Organizácie Spojených národov (OSN).
BR OSN prijala tri rezolúcie proti Iránu. Dve zahŕňajú sankcie za neochotu Iránu zastaviť svoj program obohacovania uránu, o ktorom krajina tvrdí, že je určený čisto na mierové účely. Francúzsko žiada od Európskej únie prijatie vlastných sankcií proti Iránu, ak BR OSN neschváli nové opatrenia. Rusko a Čína totiž váhajú so zavedením prísnejších opatrení voči Iránu.
Prezident Bush vo štvrtok podporil rozhodnutie newyorských úradov zamietnuť žiadosť jeho iránskeho kolegu Mahmúda Ahmadínedžáda o návštevu dejiska teroristického útoku na Svetové obchodné centrum z 11. septembra 2001. "Chápem, prečo na tom mieste nechcú lídra krajiny, ktorá je štátnym sponzorom terorizmu." Úrady mesta New York v stredu zamietli Ahmadínedžádovu žiadosť, pričom uviedli bezpečnostné dôvody. Iránsky prezident chcel navštíviť miesto útoku počas jeho cesty do New Yorku na zasadanie Valného zhromaždenia OSN.