Praha 19. septembra (TASR) Československá armáda od 60. až do polovice 80. rokov mala schválené vojnové plány, ktoré v prípade vojenského konfliktu so Západom počítali s jadrovými útokmi východného bloku proti západoeurópskym krajinám i následnou okupáciou západnej Európy.
Napríklad československá armáda mala v priebehu siedmich dní obsadiť svoj vyčlenený sektor v oblasti francúzskeho Lyonu. Rýchlosť obsadenia Západu bola dôležitá, pretože sa vychádzalo z toho, že USA budú potrebovať na prepravenie svojich síl do Európy viac ako týždeň.
Vo svojej knihe "Plánování nemyslitelného - Československé válečné plány 1950-1990" to tvrdí český historik Petr Luňák. Podľa tohto 41-ročného vedca, ktorý už niekoľko rokov pracuje v sekretariáte NATO, plány Československej ľudovej armády vychádzali z toho, že Východ zasadí protivníkovi až 130 jadrových úderov.
Podľa Luňáka však časť československej generality nebrala tieto plány vážne a bola si vedomá toho, že masívne použitie jadrových zbraní by znamenalo koniec civilizácie.
"Plánovalo sa toľko jadrových úderov, že by to bol koniec. A keď sa potom odhadovali milióny mŕtvych, tak sme si s generálom Vitanovským povedali tak od tohto ideme preč," cituje historik zo svedectva generála Jaroslava Vinklera.
Petr Luňák vo svojej knihe i v štúdii, ktoré boli zverejnené nedávno, tvrdí, že v ČSSR boli v dobách studenej vojny umiestnené jadrové hlavice.
Odvoláva sa pritom na archívne dokumenty, napríklad zmluvu so ZSSR o rozmiestnení jadrových zbraní z roku 1965, ale aj na výpovede predstaviteľov vtedajšej generality.
Jadrové sklady boli podľa Luňáka tri v Bělej pod Bezdězem, v Bíline a vo vojenskom priestore neďaleko obce Míšov-Borovno. O skladoch vedel iba veľmi obmedzený počet československých vojakov a o tom, že sú tam jadrové hlavice, vedelo iba niekoľko jednotlivcov.
Po roku 1989 armáda robila na miestach bývalých skladov merania, ale žiadnu zvýšenú rádioaktivitu experti nenamerali. Luňák v tom rozpor nevidí a pripomína, že jadrová munícia rádioaktivitu prakticky neuvoľňuje, a to málo, čo sa uvoľňuje, zachytávajú špeciálne obaly.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem