Sarajevo 13. apríla (TASR) - Vláda Moslimsko-chorvátskej federácie Bosny a Hercegoviny dnes naliehavo vyzvala medzinárodné Stabilizačné jednotky SFOR, aby prevzali kontrolu nad vojenskými barakmi bosnianskych Chorvátov, ktoré okupujú nacionalistické skupiny usilujúce sa o samovládu Chorvátov v Bosne.
Podľa vyhlásenia bosnianskej vlády akíkoľvek chorvátski vojaci alebo policajti, ktorí nebudú mať na sebe oficiálne insígnie, budú odteraz považovaní za príslušníkov polovojenských síl. Vláda zároveň vyjadrila znepokojenie nad tým, že nie všetky zbrane patriace chorvátskemu kontingentu sú pod jej kontrolou.
Je to po prvý raz, čo Sarajevo verejne priznalo, že nemá kontrolu nad všetkými zbraňami patriacimi chorvátskemu kontingentu, ktorý má byť súčasťou spoločnej moslimsko-chorvátskej armády v rámci federácie pokrývajúcej polovicu celej Bosny.
Mierové sily SFOR, ktorých je na území Bosny a Hercegoviny asi 20.000, sa zatiaľ k vyhláseniu vlády nevyjadrili. Vyhlásili však, že zintenzívnili monitorovanie chorvátskych skladísk zbraní po tom, ako bosnianski Chorváti minulý mesiac v rozpore s ústavou vyhlásili v Bosne samovládu. Podľa SFOR žiadne z týchto zbraní údajne nepadli do nesprávnych rúk.
SFOR predtým potvrdili informácie, že v chorvátskych vojenských barakoch sa nachádza niekoľko prívržencov myšlienky chorvátskeho samostatného "miništátu", medzi nimi aj vojaci, ktorí si odstránili oficiálne vojenské insígnie. Vtedy však jednotky SFOR vyhlásili, že vláda má situáciu pod kontrolou a že nie je ich úlohou vstupovať do armádnych kasární a vypratať ich.
"Vládu znepokojujú zbrane a vojenská výstroj, ktoré nie sú pod kontrolou legálnych inštitúcií federácie, a preto vláda vyzýva jednotky SFOR, aby ich úplne zaistili," píše sa vo vyhlásení, ktoré vydala vláda bosnianskej federácie po skončení zasadania.
V súvislosti s polovojenskými nacionalistickými elementmi prítomnými v chorvátskych kasárňach "vláda trvá na tom, aby jednotky SFOR odstránili takéto formácie z vojenských barakov a zariadení, vstúpili do nich a zabezpečili ich s plnou podporou federálnej vlády."
Vyhlásenie vydali členovia bosnianskej vlády krátko po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom, ktorý je v týchto dňoch na návšteve balkánskych krajín. Nie je známe, či otázka armády bola súčasťou rozhovorov s americkým predstaviteľom.
Powell vo vyhlásení odsúdil radikálne Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) usilujúce sa o neústavné vystúpenie zo spoločnej federácie. Zdôraznil, že HDZ svojimi nacionalistickými krokmi v skutočnosti neobhajuje práva bosnianskych Chorvátov, ale len svoje vlastné finančné záujmy. Tým ohrozuje proces stabilizácie Bosny, ktorý sa začal skončením občianskej vojny v roku 1995, dodal Powell.
Mesiac trvajúce agitovanie za vlastnú chorvátsku samosprávu v Bosne vyústilo pred týždňom do otvoreného násilia, keď sa SFOR spolu s medzinárodnou i miestnou políciou pokúsili zavrieť Hercegovačku banku v Mostare a ďalších ôsmich mestách, podozrivú z financovania chorvátskych nacionalistov. Pri nepokojoch sa vtedy zranili desiatky vojakov SFOR a ďalších predstaviteľov medzinárodnej misie v Bosne.