"Vždy musíme mať na pamäti, že k použitiu sily sa možno uchýliť až... keď sa vyčerpá každá iná možnosť. Nemyslím si, že už sme do toho bodu dospeli," povedal novinárom al-Baradií.
"Existuje Charta OSN a medzinárodné pravidlá používania sily," povedal šéf agentúry a dodal: "Dúfam, že si každý zobral ponaučenie z lekcie o irackej situácii, kde vidíme každodennú drámu," povedal al-Baradií a dodal, že tisíce "nevinných ľudí zahynuli pre podozrenie, že krajina má atómové zbrane".
Al-Baradií pred inváziou do Iraku v marci 2003 žiadal, aby jeho inšpektori mohli pricestovať do krajiny a zistiť, či režim Saddáma Husajna zbraňami hromadného ničenia disponuje alebo nie. Začiatok invázie do Iraku pod vedením USA mu to znemožnil, a neskôr sa ukázalo, že v krajine sa žiadne zbrane hromadného ničenia nenachádzali. MAAE teraz vyšetruje Irán v súvislosti s obvinením USA, že Teherán využíva jadrový program, ktorý je údajne určený len na čisto mierové účely, na zamaskovanie svojho úsilia vyvinúť jadrové zbrane. "Myslím si, že to, čo potrebujeme teraz urobiť, je posmeliť Irán, aby v rámci agentúry spolupracoval na vyjasnení nevyriešených problémov," dodal šéf agentúry OSN a dodal, že "do novembra, prípadne decembra bude vedieť posúdiť, či Irán koná v dobrej viere alebo nie, a pokiaľ nie, potom bude situácia odlišná".