Londýn. Nový bezpečný sarkofág a zásobník na jadrový odpad vybudujú viac ako 20 rokov po najväčšej tragédii v histórii mierového využívania atómovej energie v jej dejisku, ukrajinskom Černobyle. Informovala o tom dnes v Londýne Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá koordinuje financovanie projektu.
V zmysle v týchto dňoch podpísaného dokumentu umiestnia nad reaktorom č.4 105 metrov vysoký a 260 metrov dlhý oceľový kryt, ktorý zmontujú priamo na mieste a spustia nad terajší sarkofág, ktorý napriek úspešným stabilizačným prácam chátra. Hmotnosť nového krytu bude 18.000 ton, čo je trojnásobok váhy Eiffelovej veže v Paríži, jeho životnosť sa odhaduje na 100 rokov. VIDEO: Dvadsať rokov po černobyľskej katastrofe
Zriadenie nového ochranného štítu si vyžiada pravdepodobne 48-52 mesiacov prác a jeho konštrukcia umožní definitívne zbúranie štvrtého reaktoru, v ktorom sa ešte stále nachádza 95 percent pôvodného nukleárneho paliva.
Ukrajinská vláda uzavrela s medzinárodným spoločenstvom dohodu o výstavbe ochranného krytu ešte v roku 1997.
Celkové náklady na realizáciu projektu sa odhadujú na 1,39 miliardy USD.
Sklad nebude určený pre zahraničie Nový sklad 2 pre vyhoreté palivo nebude určený pre zahraničný jadrový odpad. Povedal to dnes počas podpisovej ceremónie v Kyjeve šéf spoločnosti Holtec International Kris Singh.
"Chcel by som kategoricky vyhlásiť, že to nemienime urobiť," uviedol Singh.
Uskladňovanie odpadu zo zahraničia je podľa jeho slov technologicky nemožné, keďže sklad je určený iba pre vyhoreté palivo z ukrajinských reaktorov. Zúčastnené strany podľa neho ani o takejto možnosti nediskutovali. Ako dodal, jeho spoločnosť súčasne uvažuje o projekte pre transport a zapečatenie odpadov z iných ukrajinských jadrových elektrární v Černobyle. Realizácia projektu však podľa neho bude možná iba vtedy, ak to obyvatelia schvália v celonárodnom referende a ukrajinský parlament schváli príslušnú normu.
"Na budúci rok ponúkneme k dispozícii štúdiu o realizovateľnosti tohto projektu," povedal Singh.
Čo sa stalo v Černobyle
Černobyľská havária sa stala 26. apríla 1986, v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine.
Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu riskantného pokusu vtedy došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval cez západnú časť Sovietskeho zväzu, Východnú Európu a Škandináviu.
Boli kontaminované rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu asi 200 tisíc ľudí. Približne 60 % rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň nútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania.
Odhady obetí sa rôznia - od niekoľko stoviek po niekoľko sto tisíc.
VIDEO: Dokument Discovery Channel Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 1.
Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 2.
Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 3.
Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 4.
Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 5.
Dokument Discovery Channel - Katastrofa v Černobyle, časť 6.
Autor: wikipedia, mš