Londýn 17. septembra (TASR) - Zákaz používania lekárskych plášťov s dlhými rukávmi v dôsledku boja proti šíreniu bakteriálnych infekčných ochorení začne koncom roka platiť v nemocničných zariadeniach britského verejného zdravotníctva (NHS).
"Na základe pravidla 'holé predlaktie' musia všetci lekári, sestry a terapeuti prestať nosiť hodinky, prstene, náramky a kravaty. Zdravie pacientov musí vždy byť prioritou číslo jeden," oznámil dnes minister zdravotníctva Alan Johnson.
K týmto opatreniam pristúpila britská vláda po získaní komplexnej správy, ktorá označila britské nemocnice za najhoršie, čo sa týka výskytu baktérií. Spojené kráľovstvo sa podľa výsledkov štúdie umiestnilo napríklad aj za Slovenskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou.
Vedci uviedli, že takmer dve tretiny zdravotníckych pracovníkov si neumývajú dôkladne ruky.
Britské zdravotníctvo sa snaží zlikvidovať šírenie nebezpečných baktérií ako Clostridium difficile (CD), spôsobujúcich črevné ochorenia, a MRSA - infekcie vyvolané zlatým stafylokokom, rezistentným na antibiotikum meticilín (MRSA). Predstavujú závažný problém v nemocniciach i v ambulantnej praxi.
Úmrtnosť na tieto infekcie je vysoká, rovnako ako náklady spojené s ich liečbou. Infekcie MRSA v nemocniciach a v komunite spôsobujú odlišné kmene, ktoré sa šíria medziľudským prenosom, najčastejšie rukami zdravotníckych pracovníkov.
Dodržiavanie hygienických a epidemiologických opatrení v zdravotníckych zariadeniach je preto najúčinnejšou cestou k obmedzeniu prenosu týchto infekcií.
Prednostovia nemocníc budú takisto zodpovední za oznámenie akéhokoľvek prepuknutia bakteriálnej infekcie, v opačnom prípade im hrozia vysoké pokuty.
Na základe najnovších štatistík má baktéria CD na svedomí úmrtie viac ako 3800 britských pacientov a v dôsledku infekcií MRSA zaznamenali 1650 smrteľných prípadov.
1 jh dem