Budapešť 17. septembra (TASR) Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány považuje za uzatvorenú kauzu zverejnenia svojho prejavu na straníckej pôde v Balatonöszöde, kde priznal, že vládni socialisti pred parlamentnými voľbami klamali.
Konštatuje to dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság s tým, že predseda vlády dnes pri výročí zverejnenia prejavu, ktorý vyvolal pohoršenie a vlnu pouličných nepokojov, nevystúpi s prejavom v parlamente.
Najvplyvnejší denník v článku na titulnej strane poznamenáva, že pred rokom zverejnili májový prejav Gyurcsánya, ktorý predniesol pred uzatvorenou straníckou spoločnosťou. Po preniknutí záznamu na verejnosť sa začali demonštrácie - na druhý deň viedli k útoku demonštrantov na budovu sídla štátnej televízie.
Podľa informácií periodika premiér dnes v parlamente nevystúpi, ako zvyčajne robieva pred programom schôdze, a to aj preto, že bezprostredné Gyurcsányovo okolie považuje kauzu májového prejavu za uzatvorenú.
Socialistické zdroje Népszabadságu uviedli, že opozícia určite tému prejavu vytiahne. Ak tak urobia na úrovní šéfov frakcií, vládni socialisti budú reagovať na rovnakej úrovni.
"Keby to však urobil predseda opozičného FIDESZ Maďarského občianskeho zväzu Viktor Orbán, čo je však málo pravdepodobné, potom by Gyurcsány reagoval. Záležitosť berieme za uzatvorenú, je dostatok vecí, s ktorými sa musíme zaoberať," povedal nemenovaný zdroj z Maďarskej socialistickej strany (MSZP).
Výročiu prejavu sa venujú aj ďalšie denníky. Opozícii blízky Magyar Hírlap podotýka, že Gyurcsányov prejav v základoch zmenil maďarskú vnútropolitickú klímu a spustil sériu demonštrácií a protestov. Ako dodáva, premiér odvtedy pokračuje v zavádzaní občanov a zo sľúbených reforiem sa napriek smelým plánom neuskutočnilo takmer nič.
V MSZP nariadili vyšetrenie prípadu, ako mohol prejav, ktorý odvysielal ako prvý verejnoprávny rozhlas Kossuth rádió, preniknúť na verejnosť, poznamenáva Magyar Hírlap, podľa ktorého výsledky vyšetrenia vylúčili možnosť vonkajšieho odpočúvania.
V kauze sa spomínali mená Imreho Szekeresa, Pétera Kissa, Katalin Sziliovej a straníckeho pokladníka Lászlóa Pucha, ktorí čelili podozreniu, že poskytli nahrávky médiám. Mnohí sa domnievajú, že socialisti sami zorganizovali únik informácií, uzatvára Magyar Hírlap.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem