SME

Kouchner: Francúzsko sa musí pripraviť na možnosť vojny s Iránom

"Musíme sa pripraviť na najhoršie. A to najhoršie je vojna," vyhlásil francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner.

Francúzsko sa musí pripraviť na možnosť vojny s Iránom, vyhlásil dnes francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner, podľa jeho názoru však takéto nebezpečenstvo bezprostredne nehrozí.

Svetové mocnosti by mali uvaliť na islamskú republiku nové sankcie, čo by dokázalo, že sú naozaj odhodlané zabrániť Teheránu získať jadrové zbrane. Možnosť vzniku vojnového konfliktu podľa šéfa francúzskej diplomacie nie je vylúčená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Musíme sa pripraviť na najhoršie. A to najhoršie je vojna," vyhlásil Kouchner v rozhovore pre rádio RTL a televíziu LCI.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko a ostatné mocnosti sa podľa Kouchnera usilujú vyslať Iránu signál, že mierové riešenie súčasnej krízy okolo iránskeho jadrového programu je v záujme všetkých zúčastnených strán.

Zatiaľ sme do tohto štádia nedospeli, tvrdí minister

Kouchner vyjadril presvedčenie, že prezident USA George W. Bush nezačne z prípadnými leteckými náletmi na Irán ešte pred odchodom z úradu začiatkom roku 2009.

"Naozaj si myslím, že sme ešte nedospeli do tohto štádia, vôbec nie. Aspoň dúfam," povedal Kouchner.

Minister v tejto súvislosti poprel, že by sa francúzska armáda v súčasnosti chystala na zapojenie do akéhokoľvek vojnového konfliktu.

Západné veľmoci podozrievajú Irán zo snahy vyrobiť jadrové zbrane. Teherán deklaruje, že chce využiť nukleárny program len na mierovú výrobu elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Na Irán už boli uvalené dve série sankcií za ignorovanie požiadavky OSN na zastavenie obohacovania uránu. Francúzsko presadzuje prijatie nových prísnejších sankcií.

Irán: Kouchnerove slová škodia francúzskej dôveryhodnosti

Irán v pondelok informoval, že varovanie francúzskeho ministra zahraničných vecí, že svet by sa mal pripraviť na vojnu s Iránom, poškodzuje dôveryhodnosť Francúzska a nie je v súlade s politikou Európskej únie. "Zdá sa, že francúzsky minister zahraničia zabudol na politiku Európskej únie," vyhlásil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Mohammad Alí Hossejní.

"Používanie tohto slovníka vytvára napätie a je v rozpore s kultúrnou históriou a civilizáciou Francúzska... Fakt, že vyhlásenia francúzskych predstaviteľov sú v súlade s názormi dominantnej mocnosti, poškodzuje dôveryhodnosť Francúzska, ktoré rešpektuje verejnú mienku, najmä na Blízkom východe," píše sa v iránskom vyhlásení, ktoré bolo prvou a bezprostrednou reakciou na slová šéfa francúzskej diplomacie Bernarda Kouchnera, ktoré vyslovil v televíznom interview na margo možného riešenia sporného iránskeho jadrového programu.

SkryťVypnúť reklamu

Baradej: Úvahy o vojenskom zásahu proti Iránu sú znepokojujúce

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej vyjadril dnes znepokojenie nad úvahami o eskalácii krízy okolo jadrového programu Iránu do možnej vojny. Medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby dalo niekoľko mesiacov čas dohodnutej spolupráci MAAE s Teheránom.

Baradej označil úvahy o použití vojenskej sily voči Iránu za kontraproduktívne. Poukázal na situáciu pred vojnou v Iraku a nepotvrdené presvedčenie USA a iných štátov o tom, že režim Saddáma Husajna má tajný program vývoja jadrových zbraní.

"Dúfal by som, že všetci sa poučili zo situácie v Iraku, kde prišlo o život 700.000 nevinných civilistov pre podozrenie, že krajina má jadrové zbrane," povedal Baradej novinárom popri výročnom zasadnutí MAAE, ktoré sa dnes začalo vo viedenskom sídle tejto organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa zatiaľ nedá presne posúdiť, či všetky aktivity Iránu slúžia mierovým účelom, jeho nukleárny program nie je aktuálnou hrozbu, uviedol Baradej. Teherán by však mal plnou spoluprácou s MAAE prispieť k obnoveniu svojej dôveryhodnosti.

Irán popiera obvinenia z tajného vývoja jadrových zbraní s tým, že jeho dlhé roky utajovaný nukleárny program má výlučne mierové účely - výrobu elektrickej energie.

USA na konferencii MAAE vyzvali na "skutočné tresty" pre krajiny ako je Irán, ktoré si neplnia medzinárodné záväzky. Iránsky viceprezident a šéf iránskej Organizácie pre atómovú energiu Reza Aghazadeh zasa odsúdil sankcie OSN ako "klamné, nespravodlivé a protiprávne" a kritizoval konfrontačný a diskriminačný prístup Západu voči jeho krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Americká vláda bude naďalej tlačiť na Irán prostredníctvom diplomacie

Spojené štáty zostávajú aj naďalej "rozhodnuté používať diplomaciu" na riešenie iránskej jadrovej krízy. V pondelok to v rakúskej metropole povedal americký minister pre energetiku Samuel Bodman. "Neustále hovoríme, že pozíciou vlády Spojených štátov je používanie diplomacie na riešenie tohto problému," povedal Bodman novinárom na viedenskom zasadnutí Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

"Dúfam, že Irán sa podriadi rezolúciám OSN a my ich do toho naďalej tlačíme. Toto je konečná odpoveď," povedal Bodman na margo dvojnásobných sankcií Bezpečnostnej rady OSN, ktorých cieľom je zabrániť Iránu v aktivitách spojených s obohacovaním uránu. Tie môžu viesť až k vývoju jadrových zbraní, čoho sa obáva celý západný svet.

SkryťVypnúť reklamu

Bodmanov kolega z vlády, americký minister obrany Robert Gates v nedeľu povedal, že Washington bude na Teherán vyvíjať nátlak najmä prostredníctvom diplomacie, no zároveň zdôraznil, že "na stole zostávajú všetky alternatívy".

Irán obvinenia Západu na adresu svojho jadrového programu odmieta a tvrdí, že ide o program zameraný na mierové účely. Piati stáli členovia BR - Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA, budú 21. septembra vo Washingtone za účasti Nemecka diskutovať o novom návrhu rezolúcie OSN proti Iránu. Francúzsky premiér Francois Fillon v pondelok povedal, že napätie vyvolané iránskym programom je síce "extrémne", no stále existuje priestor na diplomatické riešenie krízy.

Autor: mš

Irán

Biely dom.

Opatrenie Washington prijal počas prebiehajúcich rozhovorov o jadrovom programe.


TASR
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi.

Grossi je podľa vlastných slov spokojný s doterajším postupom.


TASR
Súvisiace témy: Francúzsko, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 089
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 729
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 954
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 431
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 370
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 598
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 262
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu