Peking 16. september (TASR) - Čínske úrady nariadili stiahnutie liekov proti leukémii, ktoré u pacientov vyvolávali bolesti nôh a spôsoboval problémy s chôdzou a so zadržiavaním moču. Informovala o tom dnes čínska tlačová agentúra Sinchua.
Väčšinu liekov z produkcie čínskej firmy Shanghai Hualian Pharmaceutical - obsahujúcich látky metotrexát a cytarabin vo forme hydrochloridu - už čínske úrady zaistili a identifikovali, kde sa nachádzajú zvyšné zásoby.
Predaj a distribúcia škodlivých liekov bola zakázaná. Nie je jasné, či sa prípravky dostali aj do zahraničia.
Čína, ktorá je jedným z hlavných svetových exportérov, je pod rastúcim medzinárodným tlakom, aby zlepšila kvalitu svojich výrobkov určených na vývoz.
Peking však nastúpil do protiútoku. Obvinil USA z dovozu nebezpečných mäsových výrobkov po tom, čo kontrolný úrad pre kvalitu potravín objavil v zmrazených bravčových obličkách dovezených z USA a bravčových rebierkach z Kanady stopy po zakázanej látke ractopamin. Takmer 19 ton bravčových obličiek a 24 ton rebier vrátili dovozcom, informovali v sobotu čínske médiá.
Ractopamín, rastový hormón, ktorý podporuje rast chudého mäsa u bravov a hovädzieho dobytka, je zakázaný v Číne a prevažnej väčšine krajín vzhľadom k vysokému zdravotnému riziku. Jeho používanie v USA a Kanade je však povolené. Čína okrem toho nedávno zakázala dovoz mäsových výrobkov zo Spojených štátov kontaminovaných salmonelou a aditívami.
Vláda v už v minulosti nariadila zvýšenú ostražitosť pri kontrole kvality potravinových produktov a liečiv. Vládny kabinet vyhlásil nové pravidlá, ktoré majú zabezpečiť väčšiu kontrolu a tvrdšie postihy pre výrobcov nebezpečného tovaru.
Opatrenia sú snahou o znovu získanie dôvery svetovej verejnosti vo výrobky, pri ktorých sa zistil obsah nebezpečných toxických látok.
Sú reakciou na sériu škandálov súvisiacich s kvalitou a bezpečnosťou čínskych výrobkov - či sa jednalo o látku nachádzajúcu sa v jedle pre psov a mačky, ktorá viedla k úhynu niekoľkých domácich maznáčikov v severnej Amerike, cez otrávenú zubnú pastu obsahujúcu dietylénglykol až po morské jedlá.
Incidenty prispeli k zhoršeniu reputácie o kvalite čínskych výrobkov a vyvolali celosvetové odmietanie tovaru so značkou "Made in China".