Freetown 16. septembra (TASR) - Vládna strana v západoafrickej Sierra Leone v sobotu vyhlásila, že sa obráti na Najvyšší súd, aby zastavil sčítavanie hlasov v druhom kole prezidentských volieb.
Podľa viceprezidenta krajiny a člena vládnucej Sierraleonskej ľudovej strany (SLPP) Solomona Berewu doteraz zverejnené výsledky nie sú hodnoverné.
"Na Najvyššom súde podávame žiadosť o vydanie zákazu ďalšieho sčítavania hlasov," uviedol hovorca SLPP Victor Reider, a dodal, že jeho strana má v úmysle dosiahnuť, aby súd zakázal Národnej volebnej komisii (NEC) ďalšie zverejňovanie výsledkov hlasovania.
Niektorí stúpenci SLPP obviňujú volebnú komisiu zo zadržiavania výsledkov hlasovania z juhu a východu krajiny, ktoré sú všeobecne považované za bašty vládnej strany.
Po sčítaní troch štvrtín hlasov získal v druhom kole volieb opozičný líder Ernest Bai Koroma (54) zo Všeľudového kongresu (APC) 60-percentnú podporu občanov. Podľa zverejnených výsledkov jeho protivník Berewa zaostáva o 20 percent.
Hovorca volebnej komisie obvinenia SLPP odmietol, a uviedol, že NEC bude výsledky hlasovania aj naďalej uverejňovať.
V prvom kole prezidentských volieb získal opozičný líder Koroma 44 percent hlasov a jeho protivník Berewa dostal 38 percent hlasov. Ani jeden teda nezískal potrebných 55 percent hlasov na okamžitú výhru v prvom kole.
Voľby sa konali vo všeobecnom napätí a s výskytom násilných stretov medzi prívržencami jednotlivých táborov. Hlasovať v druhom kole prišlo zatiaľ menej z dvoch miliónov oprávnených voličov než v prvom kole. Účasť je nižšia, pretože ľudia sa obávajú násilia.
Sierra Leone je v súčasnosti na 176., predposlednom, mieste na Indexe ľudského vývoja, ktorý spracúva OSN. Podľa pozorovateľov sa v krajine vyskytuje najhoršia korupcia na svete. Napriek pokroku v transparentnosti diamantového priemyslu, ktorého produkty boli tiež príčinou konfliktu, z krajiny sa ročne prepašujú diamanty za milióny dolárov.
Západoafrická krajina si vyberá svojho prezidenta vôbec prvý raz od odchodu mierových vojsk OSN pred dvoma rokmi. Pozorovatelia preto prezidentské voľby vnímajú ako šancu posúdiť, či táto na diamanty bohatá krajina dokáže naozaj fungovať bez cudzej pomoci.