Paríž. Arktická ľadovcová pokrývka sa tento týždeň stenčila na rekordne najnižšiu hodnotu. Roztopením ľadovej vrstvy by sa otvorila vstupná brána spájajúca Atlantický a Tichý oceán - tzv. Severozápadný priechod, čím by sa skrátila cesta lodí medzi obidvoma oceánmi o tisíce kilometrov, informovala v piatok Európska vesmírna agentúra (ESA).
Satelitné snímky dokazujú, že hrúbka arktického ľadu klesla na doposiaľ najnižšiu nameranú hodnotu od roku 1978, keď sa tento údaj začal zaznamenávať, uvádza sa vo vyhlásení ESA sídliacej v Paríži.
Odborníci vidia za roztápaním ľadovcov v Arktíde globálne otepľovanie. Lode cestujúce z Európy do Ázie by si mohli preplavením sa cez Severozápadný priechod skrátiť cestu o tisíce kilometrov v porovnaní s využívaním súčasného Panamského prieplavu.
Ľadová pokrývka dosahuje v súčasnosti plochu okolo tri milióny kilometrov štvorcových, čo v porovnaní s rokom 2005 predstavuje pokles o jeden milión kilometrov štvorcových.
V priebehu posledných 10 rokov sa vrstva ľadu zredukovala približne o 100.000 kilometrov štvorcových za rok. Pokles o milión kilometrov štvorcových v priebehu jedného roka považujú vedci za extrém.
Ekológovia sa obávajú, že prílišné využívanie tejto "oceánskej skratky" by mohlo poškodiť prírodné zdroje, narušiť život rastlín a živočíchov v tejto oblasti, ako aj viesť k znečisteniu tamojších vôd.
Spojené štáty a Kanada začali už v súvislosti s otvorením Severozápadného priechodu špekulovať nad možným vyberaním poplatkov za tranzit a nad využívaním prírodných zdrojov v tejto oblasti.
(Červená línia znázorňuje územie, v ktorom teplota v júli neklesne pod 10 stupňov Celzia. Táto hranica sa zároveň považuje za hranicu Arktídy)
VIDEO - Ako sa vyvíjalo zaľadnenie Arktídy v rokoch 1982 - 2007
VIDEO - Predpoveď vývoja vrstvy ľadu v Arktíde
Autor: (tasr, mš) Foto - wikipedia.org