BIŠKEK 14. septembra (SITA/AFP) - Kirgizský ústavný súd označil minuloročné zmeny ústavy za nezákonné, čím však môže dôjsť k oživeniu rozporov v krajine. Rozhodnutie súdu znamená, že v platnosti zostáva ústava z roku 2003 a prezident Kurmanbek Bakijev má opäť právo rozpustiť parlament. Súd sa uzniesol, že poslanci môžu ústavu zmeniť buď predložením navrhovaných zmien súdu alebo referendom, čo sa nestalo.
Bakijev sa dostal k moci v roku 2005 počas povstania, v ktorom bol zosadený prvý postsovietsky líder Askar Akajev. Po nástupe Bakijeva k moci nasledovali mesiace pouličných protestov, ktoré zvýšili obavy o stabilitu krajiny, v ktorej sú ruské aj americké základne. Pod tlakom masových demonštrácií boli v novembri minulého roka prijaté prvé reformy, ktoré obmedzili prezidentove právomoci. Tieto zmeny ale nebolo možné presadiť, a tak bola ústava pozmenená opäť v decembri, čím sa zas obnovila časť prezidentových právomocí. Minuloročný politický chaos pozastavil ekonomický rast v krajine, hoci tento rok sa zdá, že sa situácia zlepšuje.
Bakijev podporoval zmenu ústavy schválenú v decembri. Niektorí reportéri predpovedali, že po piatkovom rozhodnutí ústavného súdu prezident parlament rozpustí a vyhlási referendum. Premiér Almaz Atambajev pre miestny rozhlas povedal, že návrat starej ústavy bude dočasný. "Prezident je za reformu a krajina ju dostane. Už som o tom s hlavou štátu hovoril," vyjadril sa premiér. Kirgizský prezident má v stredu navštíviť parlament a prihovoriť sa národu.