Belehrad. Srbská vláda oficiálne vyzvala príslušníkov srbskej menšiny v Kosove, aby bojkotovali na 17. novembra vypísané voľby v tejto provincii, usilujúcej o odtrhnutie od Srbska.
Rozhodnutie kabinetu, ktoré sa zrodilo po dvojdňových intenzívnych konzultáciách s prezidentom Borisom Tadičom, podporili všetky strany vládnej koalície.
Pred tromi rokmi, keď bola v Srbsku pri moci takisto vláda premiéra Vojislava Koštunicu a strana prezidenta Borisa Tadiča bola v opozícii, hlava štátu vyzvala každého, aby postupoval podľa vlastného svedomia, ale skôr inklinovala k účasti na hlasovaní. Podobne sa vtedy vyjadrili aj lídri liberálnej strany G17 Plus, ktorá bola i je súčasťou koalície.
V zdôvodnení terajšej výzvy sa konštatuje, že ani osem rokov po umiestnení Kosova pod správu OSN nie sú v provincii vytvorené základné predpoklady pre bezpečný život srbského a iného nealbánskeho obyvateľstva.
Osobitne odradzujúcim je fakt, že dve tretiny kosovských Srbov žijú ešte stále ako utečenci mimo územia provincie, pričom možnosť ich návratu nie je zaručená.
Výzva z Belehradu okamžite ďalej prehĺbila spory medzi politickými predstaviteľmi kosovských Srbov.
Podľa slov Olivera Ivanoviča - jediného srbského politika, ktorý je ochotný hovoriť s Albáncami - ide o zlé rozhodnutie, ktoré urýchli odchod Srbov z Kosova.
Mark Jakšič, populárny v radoch predovšetkým na severe Kosova roztrúsene žijúcich Srbov, naopak privítal výzvu s radosťou. Konštatoval, že účasť Srbov na voľbách by legitimovala nimi neuznávanú vládu v Prištine i parlament, ktorý otvorene pracuje na vyhlásení nezávislosti Kosova.
Vďaka parlamentným liberálnym demokratom, ako aj mimoparlamentným sociálnym demokratom, sa kritické reakcie na výzvu vlády objavili aj v samotnom Srbsku.