PEKING 14. septembra (SITA/AP) - Čínsky Najvyšší súd v piatok vyzval súdy v celej krajine, aby trest smrti udeľovali len v obzvlášť závažných prípadoch. V Číne každoročne prichádza o život rukou štátu viac ľudí ako v celom ostatnom svete spolu, pričom hrozba trestu smrti sa tu vzťahuje aj na páchateľov ekonomických trestných činov či politických oponentov režimu.
"Trest smrti by sa mal dávať len extrémne malému počtu vážnych delikventov," uvádza sa v nariadení Najvyššieho súdu. Najvyšší trest by podľa novej koncepcie nemali dostávať páchatelia takzvaných zločinov z vášne, aspoň nie v prípade, ak rodine obete zaplatia odškodné. Miernejšie tresty by mali po novom dostať aj páchatelia závažných ekonomických zločinov. Aj tu má výška trestu závisieť od toho, či sú ochotní ukradnuté či nečestne nadobudnuté peniaze vrátiť.
Najvyšší súd okrem toho vyzýva, aby "vždy, keď je to možné" sudca s trestom smrti zároveň udelil aj dvojročný odklad. V prípade, že sa väzeň počas týchto dvoch rokov bude vzorne správať, verdikt sa môže zmeniť na doživotie.
Čínsky Najvyšší súd napriek žiadosti o zníženie počtu trestov smrti trvá na tom, že trest ako taký úplne zrušiť nemožno.
Čína oficiálne nezverejňuje takmer žiadne informácie o ľuďoch, ktorí zomierajú rukou štátu, ani o ich počte. Podľa mimovládnej organizácie Amnesty International bol však napríklad v roku 2005 v Číne vykonaný trest smrti najmenej v 1770 prípadoch, čo je asi 80 percent z počtu rozsudkov smrti vykonaných v danom roku na celom svete.