Ide o najväčšiu misiu na výskum Mesiaca odvtedy, čo sa pred takmer štyrmi desaťročiami začal americký program Apollo. "Raketa úspešne vyštartovala a vypustila družicu," povedala Eriko Sunadaová, hovorkyňa japonskej vesmírnej agentúry JAXA. Družica sa odpojila od japonskej rakety H-2A približne 45 minút po štarte z malého ostrova Tanegašima južne od Kjúšu.
VIDEO: Japonská sonda
Lunárna družica, ktorá má zhromažďovať údaje pre výskum pôvodu a vývoja Mesiaca, bude najprv obiehať okolo Zeme a na obežnú dráhu okolo Mesiaca sa dostane začiatkom októbra. Misia sa pre technické problémy o niekoľko rokov omeškala.
Sonda SELENE - The Selenological and Engineering Explorer - bola vyslaná na jednej z japonských rakiet H-2A z odpaľovacej rampy na odľahlom ostrove Tanegašima približne 1000 kilometrov južne od Tokia, kde sa nachádza vesmírne centrum japonskej agentúry.
Sonda sa od rakety hladko oddelila na oblohe neďaleko Chile 45 minút po štarte. Dvakrát obletí Zem a potom musí prekonať 380.000 kilometrov k Mesiacu.
Trojtonová sonda má tiež prezývku Kaguja, podľa princeznej z rozprávky.
Japonsko tak pri skúmaní Mesiaca súťaží s Čínou, Indiou a USA.
Japonskí vedci tvrdia, že SELENE v hodnote 479 miliónov dolárov predstavuje technicky najzložitejší let na Mesiac od čias vystrelenia amerického Apolla, ktoré sa uskutočnilo pred desaťročiami.
Vypustenie sondy o 03.31 h SELČ sa naživo vysielalo cez internet, kde bolo vidieť, ako rýchlo stúpa mierne hmlistou oblohou juhovýchodným smerom.
Autor: tasr; VIDEO: ČTK