New York 14. septembra (TASR) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) prijalo vo štvrtok Deklaráciu práv domorodého obyvateľstva na celom svete aj napriek odporu USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, ktoré argumentovali nezlučiteľnosťou Deklarácie s existujúcou legislatívou.
Dokument deklaruje rovnosť viac než 370 miliónov pôvodných obyvateľov a priznáva im právo na zachovanie svojich vlastných inštitúcií a kultúrnych i duchovných tradícií. Ustanovuje taktiež kritériá pre boj proti diskriminácii a marginalizácii, ako aj pre zabránenie porušovania ľudských práv domorodých obyvateľov.
Deklaráciu OSN o právach domorodých obyvateľov schválila v júni 2006 Rada OSN pre ľudské práva a následne dokument postúpila na schválenie 192-člennému Valnému zhromaždeniu.
Dokument, ktorý nie je právne záväzný, schválilo Valné zhromaždenie pomerom hlasov 143 ku 4. Jedenásť krajín sa hlasovania zdržalo.
"V túto historickú chvíľu našli členské štáty OSN a domorodí obyvatelia zmier a obe strany sú odhodlané spoločne sa posunúť vpred v oblasti ľudských práv, spravodlivosti a rozvoja," vyhlásila Michelle Montasová, hovorkyňa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.
Deklarácia, prijatá po viac než 20 rokoch diskusií, apeluje na krajiny, aby zabránili nútenej migrácii pôvodných obyvateľov, konfiškáciám ich pozemkov a násilnému začleňovaniu do iných kultúr.
Domorodým obyvateľom taktiež priznáva právo na kontrolu nad miestami svojho náboženského a kultúrneho dedičstva a právo na riadenie svojho vlastného vzdelávacieho systému, vrátane možnosti výuky v ich rodnom jazyku.
Odporcovia deklarácie vyčítajú dokumentu najmä jeho nejasný výklad. Hovorca misie USA pri OSN Benjamin Chang vyhlásil, že prijatý text "podlieha rôznym interpretáciám". Veľvyslanec Austrálie pri OSN Robert Hill uviedol, že deklarácia nespĺňa normy, ktoré by boli "všeobecne prijímané a rešpektované."