"Netlačíme na Nemecko, aby sa presunulo na juh," povedal novinárom Jaap de Hoop Scheffer po berlínskych rokovaniach s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom.
Nemecký parlament bude tento mesiac hlasovať o otázke, či 3000-členný kontingent v Afganistane ponechať. Nemeckí vojaci slúžia v krajine v rámci Medzinárodných bezpečnostných a asistenčných síl (ISAF) pod vedením NATO. Hoci sa predpokladá, že parlament misiu nestiahne, Nemecko naďalej odmieta poslať vojakov na juh Afganistanu, kde pre povstalecké aktivity zvrhnutého hnutia Taliban prichádza o život najviac ľudí. Scheffer povedal, že NATO síce žiada čo najvyššiu flexibilitu v rozmiestňovaní vojakov, no zároveň chápe neochotu Nemcov premiestniť vojakov z relatívne pokojných oblastí na severe na nepokojný juh.
"Nie je fér kritizovať Nemecko... Som realista, rozumiem vnútropolitickej situácii v Nemecku," povedal šéf aliancie a dodal: "Nielen južný Afganistan je nebezpečný. Nemci prišli o ľudí aj na severe." V auguste zomreli pri explózii bomby v Kábule dvaja nemeckí policajní dôstojníci a zamestnanec ministerstva zahraničných vecí.
Šéf nemeckej diplomacie informoval, že nemá v pláne presunúť vojakov na juh. Aj napriek rastúcemu odporu nemeckej verejnosti voči misii v Afganistane kancelárka Angela Merkelová v stredu prisľúbila plnú podporu mierových síl zo strany Nemecka. Prieskum verejnej mienky, ktorý v stredu uverejnil nemecký magazín Stern, ukázal, že 52 percent respondentov je za stiahnutie vojakov z Afganistanu. Iba 43 percent opýtaných Nemcov chce, aby vojaci v Afganistane zostali. Pred dvoma rokmi to bolo 60 percent opýtaných.