Byť členom gangu nie je v Japonsku nelegálne a až donedávna boli gangy známe svojou otvorenosťou. Vo svojich úradoch dokonca zverejňovali zoznam svojich členov. Gangy spolupracovali s políciou, ktorej poskytovali podozrivých. Polícia na dôvažok prižmurovala očkom nad prešľapmi japonskej mafie - jakuzy. To sa však zmenilo po pritvrdení zákona o organizovanom zločine.
S prefarbenými vlasmi a značkovými džínsami vyzerá Shoko Tendo ako ktorákoľvek iná módne založená Japonka. Všetko sa však zmení, keď si vyzlečie tričko, ktoré zakrýva tetovania na jej chrbte a väčšine tela.
Komplikovaní draci, fénixovia a stredoveká kurtizána s odhaleným prsníkom a nožom v zuboch sú symbolom Tendovej detstva. Je dcérou mafiána japonskej „jakuzy" a sama bola členkou tejto mafie.
Japonská polícia proti mafii pritvrdila
Ako autorka bestselleru "Jakuzin mesiac" tvrdí 39-ročná Tendová, že snaha polície vyhubiť mafiu spôsobila pravý opak. Mafia sa začala viac skrývať. „Čím viac polícia pritlačí, tým viac sa jakuza skryje. Jej sledovanie bude ťažšie než kedykoľvek predtým," povedala agentúre Reuters počas nedávneho rozhovoru.
Polícia tvrdí, že klesajúci počet plnoprávnych členov jakuzy z 43 000 v roku 2005 na 41 500 členov je dôsledkom ich tvrdšieho boja proti organizovanému zločinu. Počet prisluhovačov japonskej mafie vrátane hrdlorezov a členov motocyklových gangov, ktorí sú pripravení odvádzať špinavú prácu, však mierne vzrástol na 43 200.
Prestrelky ako forma obrany
V Japonsku sú zločiny spojené so streľbou zriedkavé. Mnohých teda šokovalo niekoľko tohtoročných prestreliek, vrátane vraždy starostu mesta Nagasaki. Tendová tvrdí, že streľby boli výsledkom právoplatného obmedzenia mafie, ktoré jej však skomplikovalo zabezpečenie tradičnej obživy v podobe prostitúcie, predaja drog a ovplyvňovania stávok.
"Sú tlačení do kúta, berú im ich práva", tvrdí. "Všetko čím sa živili bolo označené ako nelegálne, skomplikoval sa im život."
Toto sa podľa expertov stáva najmä v menej vplyvných častiach Japonska. "Jakuza potrebuje množstvo peňazí. Avšak podľa toho kde sa nachádzajú, im obchody nebežia až tak dobre," tvrdí Nouo Komija, profesor kriminológie na tokijskej univerzite Rišo. "Z toho dôvodu siahajú po zbraniach."
Novodobí samurajovia
Ako potomkovia stredovekých gamblerov a zločincov, jakuza bola dlho opisovaná ako nová verzia samurajov, ktorí sú viazaní k cti, povinnosti a extravagantnému spôsobu života. Tendovej otec bol vodcom gangu, ktorého spájali s Jamaguči-gumi, najväčšou skupinou jakuzy. Žil "klasickým" jakuzským životom v talianskom obleku, so zahraničnými autami a s motorkou Harley-Davidson.
Tendová vyrastala v prísnych podmienkach. Bola rovnako rozmaznávaná ako aj karhaná potetovanými mužmi, ktorí často navštevovali ich dom. Často však čelila aj predsudkom a týraniu kvôli svojmu otcovi. Odpoveďou na to bol jej vstup do gangu, drogová závislosť a milenecký vzťah s niekoľkými gangstermi. Zmeniť život ju donútila takmer smrteľná bitka a predávkovanie sa drogami. Dnes sa ako spisovateľka a matka dištancuje od sveta jakuzy o ktorom tvrdí, že stráca na svojej tradícii.
Hlavný príjem mafie - akcie a nehnuteľnosti
Najväčší príjem jakuzy momentálne pramení z akcií, nehnuteľností a peňažníctva. "Od teraz budeme sledovať ako sa jakuza viac štrukturalizuje. Ako americká mafia. Rozdelí sa na finančných expertov a násilníckych expertov," tvrdí spisovateľ Manabu Mijazaki, ktorého otec bol tiež v jakuze.
"Keďže svet sa viac zmenšuje, budú napríklad potrebovať ľudí, ktorí hovoria po čínsky a anglicky." Ako celé Japonsko, tak aj gangsteri starnú a len málo mladých vzhliada na organizovaný zločin ako na možnosť kariérneho rastu.
Policajné čísla hovoria, že dvadsiatnici tvorili v roku 2005 menej než 20 percent členov jakuzy. Trend, ktorý potvrdila aj Tendová a Mijazaki.
Jakuza sa zmenšuje, jadro bude ale tvrdšie
"Myslia si, že byť v jakuze je ako byť členom firmy," hovorí Mijazaki. "V Japonsku koluje vtip o mladom mužovi, ktorý ide do úradu jedného z gangov a pýta sa aký mu ponúkajú plat a ako ho poistia."
Členovia jakuzy sa v súčasnosti stránia tetovaní a rituálu jubicume. Pri ňom členovi jakuzy buď za trest amputuje mafia malíček ľavej ruky alebo jeho časť, alebo si muž sám amputuje malíček ako znak vlastného pochybenia voči jakuze a následného pokánia. Mafiáni stále viac preberajú súčasný štýl života. Napriek tomu však nevymiznú úplne.
"Menej ľudí chce byť členmi jakuzy," hovorí Mijazaki. "Avšak tí, ktorí do nej vstúpia budú logicky oveľa viac desivejší a omnoho omnoho nebezpečnejší."Autor: zh