Ženeva. Gorila obyčajná sa nachádza na novom Červenom zozname ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ktorý dnes zverejnila Svetová únia ochrany prírody (IUCN) v Ženeve.
Ľudoopy majú bohatý emocionálny život a zdieľajú silné rodinné putá. Dokážu vytvoriť a používať jednoduché nástroje, pamätajú si minulosť a vedia si naplánovať i krátkodobú budúcnosť. Mnohé z nich však čoskoro žiadnu budúcnosť mať nebudú, varujú ochranári.
Gorila obyčajná (gorilla gorilla) sa v súčasnosti dostala medzi kriticky ohrozené druhy, čo je iba krok od všeobecného vyhynutia. Vírus eboly totiž likviduje populáciu goríl do tej miery, že jedného dňa bude nemožné tieto tvory zachrániť.
Komerčný lov, občianske nepokoje a strata ich bežného životného prostredia pre klčovanie lesov a zakladanie palmových plantáží tento problém ešte zhoršujú.
Poddruhom gorily obyčajnej je gorila nížinná, ktorú výrazne zdecimoval vírus eboly. Ten zlikvidoval približne tretinu goríl v chránených územiach za posledných 15 rokov.
Gorilie samice sa začnú rozmnožovať až vo veku deväť rokov, pričom majú zvyčajne iba jedno mláďa raz za päť rokov.
Na zozname okrem goríl figuruje aj napríklad gaviál indický (Gavialis gangeticus - na fotografii vpravo) a sup holohlavý (Sarcogyps calvus).
Celkovo sa na zozname kriticky ohrozených druhov nachádza 16.306 živočíchov, ktorým hrozí vyhynutie, čo je o 188 viac ako vlani.
V ohrození je každý štvrtý cicavec, každý ôsmy vtáčí druh, tretina všetkých obojživelníkov a 70 percent rastlín.
Dôvodom výrazného poklesu populácie ďalšieho ohrozeného živočícha supa holohlavého je liek diclofenac, analgetikum podávané chorému alebo zranenému dobytku, ktorým sa zdochlinožravé supy otrávia.
Z druhu gaviála indického žije už iba 182 rozmnožujúcich sa jedincov, čo predstavuje takmer 60-percentný pokles v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím. Tento krokodíl žijúci v Indii a Nepále sa stal kriticky ohrozeným kvôli budovaniu priehrad, zavlažovacích systémov a umelých hrádzí.
Pozitívny posun zaznamenal jediný živočíšny druh - Alexander maurícijský (Psittacula echo), ktorý sa dostal z kriticky ohrozených druhov medzi ohrozené živočíchy. Kladný výsledok sa dosiahol vďaka prísnemu monitoringu hniezd týchto vtákov, ich chovanie v zajatí a následné vypustenie do voľnej prírody.
VIDEO - Dokument National Geographic o gorile
Dokument o ohrození ázijských supov - kliknite.