Šéf srbskej vlády pripomenul, že nové kolo rokovaní sa začalo vyhlásením generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a malo by sa skončiť v Bezpečnostnej rade.
"OSN a BR sú jedinými inštitúciami, kde možno riešiť a vyriešiť otázku budúceho štatútu Kosova. Všetko ostatné by bolo určitým druhom porušenia medzinárodných zákonov a určitým druhom jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova. Dôsledky takéhoto riešenie sú nebezpečné," zdôraznil Koštunica.
Srbský premiér takisto pripomenul, že plán osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho ako niečo, čo už raz v BR stroskotalo, nemôže byť základom pre úspech celého procesu v OSN. Prístup Belehradu označil Koštunica za "viac než konštruktívny, viac než konkrétny a viac než detailný", a čo sa týka návrhu na väčšiu autonómiu pre Kosovo a Srbsko je pripravené ísť touto cestou.
Srbský predstaviteľ v Bruseli zároveň varoval pred vyjadreniami v prospech jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova, ak rokovania nebudú úspešné.
"Myslím, že medzinárodné spoločenstvo a EÚ by mali varovať, že počas rokovaní a nielen počas nich by sa takéto odkazy nemali vysielať," upozornil Koštunica, podľa ktorého treba hľadať kompromis a ten je podľa Srbska možný.
Kosovskou otázkou sa momentálne zaoberá tzv. trojka tvorená EÚ, USA a Ruskom. Trojka je poverená dohľadom nad rokovaniami medzi Srbskom a Kosovom a 10. decembra má predložiť záverečnú správu. Solana zdôraznil, že proces rokovaní nemôže byť nekonečný a potrvá maximálne do uvedeného termínu. Srbských predstaviteľov vyzval Solana na čo najväčšiu konštruktivitu s cieľom nájsť riešenie prijateľné pre obe strany.