New York. Výnosy organizovaného zločinu dosahovali v minulom roku sumu dva bilióny dolárov (približne 48,47 biliónov korún), čo je zhruba dvojnásobok všetkých vojenských rozpočtov sveta.
Uvádza sa to vo výročnej správe, ktorú v pondelok zverejnila Svetová federácia Asociácií OSN v rámci Projektu tisícročia (Millennium Project). Príjmy organizovaného zločinu pochádzajú z prania špinavých peňazí, falšovania, pirátstva, ako aj pašovania drog, ľudí a zbraní.
Podľa správy je organizovaný zločin jedným z najváženejších problémov, ktoré ohrozujú ľudstvo v najbližšom desaťročí spolu s rastom hodnôt oxidu uhličitého v ovzduší, globálnym otepľovaním, terorizmom, korupciou a nezamestnanosťou.
"Je to globálny problém a treba mu čeliť globálne," povedal Jerome Glenn, ktorý je hlavou Projektu tisícročia. Poukázal na medzinárodnú expanziu organizovaného zločinu a potrebu nájsť globálne riešenie problému.
Organizovaný zločin napriek úsiliu medzinárodných organizácií rastie a nie je predmetom agendy OSN takým spôsobom ako chudoba, voda a udržateľný rozvoj, skonštatoval Glenn.
Jednou z krajín, ktoré správa uvádza, je Severná Kórea, kde sa zisky z kriminálnych aktivít odhadujú na 500 miliónov až miliardu dolárov ročne.
V príjmoch ľudí pretrvávajú tiež enormne veľké rozdiely, ak sa porovnajú príjmy 225 najbohatších ľudí sveta s najchudobnejšími ľuďmi, ktorí tvoria 40 percent svetovej populácie.