Paríž 7. septembra (TASR) - Takmer 774 miliónov dospelých ľudí na celom svete v súčasnosti nevie čítať či písať. Každý piaty dospelý človek neovláda čítanie ani písanie, 72,1 milióna detí nechodí do školy. Mnohé navštevujú školské zariadenie nepravidelne, nemalá časť žiakov zanecháva štúdium.
Počas tohtoročného Medzinárodného dňa gramotnosti, pripadajúceho na 8. septembra, jeho organizátori položili dôraz na priamu súvislosť medzi gramotnosťou a zdravím, informuje na svojej internetovej stránke UNESCO.
Generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuura pri tejto príležitosti uviedol, že "gramotnosť umožňuje ľuďom využiť možnosti, ktoré sa im ponúkajú v oblasti zdravotníctva a vzdelávania". Napríklad aj tým, že "môžu vyhľadať pre seba alebo svojich blízkych zdravotnú starostlivosť a využívať programy zamerané na prevenciu".
Aj keď v mnohých krajinách zaznamenali pokroky v boji proti analfabetizmu, ešte stále existuje dosť problémov v danej oblasti, ktoré treba riešiť. Odhaduje sa, že zo 774 miliónov analfabetov dve tretiny tvoria ženy. Podľa iných údajov v súčasnosti neovláda čítanie či písanie približne 781 miliónov dospelých, z toho je 64 percent žieny.
V tomto roku bude UNESCO sláviť Medzinárodný deň gramotnosti 10. až 12. septembra na Regionálnej konferencii o gramotnosti v malijskom Bamaku. Uskutoční sa pod názvom Obnova gramotnosti, aby sme lepšie čelili africkým a medzinárodným výzvam. Na konferencii sa majú zúčastniť aj Koičiro Macuura, prezident Mali Amadou Touré a prvé dámy z viacerých afrických štátov. Okrem tejto konferencie UNESCO plánuje aj päť ďalších regionálnych či subregionálnych konferencií zameraných na boj proti analfabetizmu.
Navyše UNESCO využije tohoročný Medzinárodný deň gramotnosti aj na uverejnenie publikácie o gramotnosti. Dielo kolektívu renomovaných majstrov pera vyzdvihuje prednosti dobrého ovládania písania a čítania.
Od roku 1966 UNESCO každoročne 8. septembra pripomína Medzinárodný deň gramotnosti s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na analfabetizmus a mobilizovať ju, aby sa angažovala v jednom z dôležitých poslaní tejto organizácie - poskytnutia základného vzdelania pre všetkých, a to podporovaním akcií na alfabetizáciu vo svete.
Boj proti neznalosti čítania a písania sa presadil ako jedna z hlavných úloh UNESCO už v roku 1946, keď sa konala prvá generálna konferencia tejto organizácie OSN. Na Svetovom kongrese ministrov školstva v septembri 1965 v Teheráne účastníci rozhodli, že 8. september, deň slávnostného otvorenia kongresu, bude vyhlásený za Medzinárodný deň gramotnosti a sláviť sa bude v každej krajine na svete.