GOMA 6. septembra (SITA/AFP) - Misia OSN v Konžskej demokratickej republike (KDR) MONUC vo štvrtok vyjednala prímerie medzi armádou a odpadlíckymi jednotkami lojálnymi exgenerálovi Laurentovi Nkundovi v meste Sake na východe stredoafrickej krajiny. Jednotky OSN prevzali kontrolu v meste ležiacom v provincii Nord-Kivu, kde najnovšie zrážky donútili tisícky obyvateľov k úteku.
Ako informovala hovorkyňa MONUC Sylvie van den Wildenbergová, "misia dopomohla k zastaveniu paľby medzi armádou a jednotkami Nkundu, ktoré sa snažili v ranných hodinách obsadiť Sake, ale súhlasili, že sa stiahnu do vrchov okolo mesta." Ako dodala, MONUC svojich príslušníkov rozmiestnila po celom meste. Zrážky medzi príslušníkmi 15. brigády KDR a povstalcami v blízkosti Sake pretrvávajú od stredy večer. Sake je posledným veľkým mestom pred metropolou provincie Nord-Kivu, Goma.
Odpadlícky generál bojujúci proti vládnym silám vo východnom Kongu vo štvrtok vyhlásil, že jeho bojovníci nakrátko prevzali kontrolu v Sake neďaleko provinčnej metropoly, stiahli sa však, aby zabránili civilným obetiam. "Sake sa dostalo do našich rúk asi o 11:45 miestneho času, keď sme vytlačili pravidelnú armádu," uviedol Nkunda telefonicky pre agentúru AP. Sake je asi 30 kilometrov západne od Gomy ležiacej pri jazere Kivu na rwandskej hranici. Ako Nkunda dodal, svojim vojakom dal napriek tomu rozkaz stiahnuť sa, aby sa obyvatelia nedostali do paľby. Opakovane armádu obvinil zo streľby do civilistov, čo armáda odmieta.
Tohtotýždňové boje v nepokojnom hraničnom regióne donútili k odchodu tisícky obyvateľov. Susedná Uganda v utorok uviedla, že za 24 hodín v krajine prijali okolo 10 tisíc utečencov. Hovorca mierových síl OSN v Kongu Gabriel De Brosses potvrdil, že zo Sake od stredy odišlo takmer 10 tisíc ľudí, ako však dodal, nemá ďalšie informácie o situácii v oblasti. Jeden z utečencov, pastor Jean Balengele uviedol, že podľa neho je na úteku okolo 20 tisíc ľudí. "Spíme vonku, bez prístrešia. Nemáme čo jesť, pretože sme si nestihli nič zobrať a nikto nám nič nedáva," povedal telefonicky z dediny Mungunga.
Východné Kongo je dlhodobo dejiskom bojov medzi miestnymi milíciami, odpadlíckymi vojakmi a armádou. Región kedysi kontrolovali súperiace povstalecké frakcie, tie neskôr podpísali mierovú dohodu, ktorá ukončila vojnu v rokoch 1998 až 2002. Nkunda, ktorý má údajne úzke kontakty s vojenskými špičkami v Rwande, po skončení vojny odišiel z armády a začal vlastné hnutie odporu. Dôvodom je podľa neho nedemokratický vývoj v krajine a vylúčenie etnickej menšiny Tutsiov. V roku 2004 nakrátko obsadil východné mesto Bukavu, pričom jeho jednotky obvinili z mučenia a znásilňovania. Na Nkundu vydali medzinárodný zatykač za vojnové zločiny.