Ľudia z celého sveta vkladajú svoje modlitby do Západného múru bývalých hradieb mesta Jeruzalem, inak zvaného aj Múr nárekov, alebo ich posielajú na poštovú adresu „Boh, Jeruzalem". O čistenie múra sa stará rabín Shmuel Rabinowitz.
Ročne navštívia Západný múr , najposvätnejšie miesto Židov, milióny ľudí a pomedzi jeho prastaré kamene vkladajú písané modlitbičky.
Tradíciu dodržiavajú aj iné náboženstvá
Tradíciu udržujú členovia viacerých náboženstiev z celého sveta. Je bežné, že kresťanskí pútnici cestujúci cez Jeruzalem sa zastavia pri Západnom múre a zanechajú v ňom lístoček, hovorí rabín.
Ako rabín pre Západný múr sa Rabinowitz musí starať o to, aby bolo v múre dostatok miesta aj pre budúce modlitby. Dvakrát do roka so svojím tímom zozbiera stovky tisíc papierikov a zahrabe ich na Olivovej hore.
Najväčšiu časť dňa je Západný múr lemovaný modliacimi sa. Mnohí sú predklonení tak, že sa dotýkajú múru svojim čelom. So zatvorenými očami šepkajú svoje priania a na konci modlitieb múr pobozkajú. „Papieriky sú spôsobom ako sa pomodliť, ak neviete ako inak. Koniec koncov, ak chcete niečo dostať, musíte si o to zažiadať," hovorí Rabinowitz vo svojej kancelárii v Jeruzalemskom starom meste.
Želania sa dajú zasielať aj e-mailom
Rabinowitz a tucet jeho pomocníkov čistí múr drevenými palicami, aby odchytili aj tie najvyššie zasunuté želania.
Nikdy ich nečítajú a nikdy ich nepočítali, ale po každom čistení je ich toľko, že by nimi zaplnili asi sto nákupných tašiek, každú s tisíckami papierikov, tvrdí Rabinowitz.
Rabínova kancelária, ktorá sa o pamiatku stará predpokladá, že v roku 2006 navštívilo Západný múr viac než 5 miliónov návštevníkov. Podľa izraelského ministerstva turistického ruchu z nich bolo 1,5 milióna zahraničných turistov.
Iné listy sú do múru posielané faxom alebo e-mailom, často krát za menší poplatok. Rabinowitz tvrdí, že ročne do múru vsunie stovky listov, ktoré im odovzdá pošta s jednoduchou adresou „Boh, Jeruzalem".
Svoje želanie môžete rabínom Západného múru odoslať aj prostredníctvom tohto formulára .
Želania zostávajú tajné
Pretože lístky zberači nikdy nečítajú, je nemožné zistiť, akého vierovyznania sú ich odosielatelia, hovorí rabín.
„Môžete si zažiadať čokoľvek. Vylejete si svoje srdce a odídete posilnený," hovorí Moshe Azolai (29), ktorý navštívil miesto s príbuznými z USA.
Azolai zanechal v múre lístok kvôli svojmu synovcovi. Ten bol jedným zo zopár 13-ročných chlapcov, ktorí boli v horúcom letnom slnku poctený rituálom Bar Micvah.
Pozostatok Druhého chrámu
Západný múr je pozostatkom z opevnenej pevnosti s názvom Druhý chrám , ktorý bol zničený Rimanmi v roku 70 nášho letopočtu. Dnes stojí poniže námestia moslimom známeho ako al-Haram al-Sharif , židom ako Chrámová hora.
Celý múr sa tiahne po dĺžke 500 metrov, hoci je ho väčšina ukrytá pod zemou. Vysunutá časť, pri ktorej sa ľudia zhromažďujú kvôli modleniu, je asi 50 metrov dlhá a 15 metrov vysoká.
Izrael obsadil Západný múr spolu s Arabským Východným Jeruzalemom počas takzvanej šesťdňovej vojny na Strednom Východe v roku 1967.
Takmer 300-ročná tradícia
Podľa Rabinowitza tradícia zanechávania lístkov začala takmer pred 300 rokmi, keď rabín poslal k múru svojich študentov s modlitbou napísanou na papieri, pretože cestu k nemu nemohol podstúpiť. Ukrajinský návštevník Dmitri, ktorý sa na tomto mieste ocitol po prvý raz, povedal, že „cítil" jeho svätosť. „Umiestnil som tu lístok, v ktorom prosím o zdravie. Verím, že to pomôže," povedal.
V oddelenej časti múru prístupnej i ženám sa matke, držiacej na rukách svoju dcéru, podarilo vtesnať odkaz do štrbiny preplnenej inými papierikmi. „Je to za člena mojej rodiny, ktorý sa sem nemohol dostať," povedala.
Spáliť či pochovať?
Celá kapitola v jednej z Rabinowitzových kníh sa venuje problematike vyraďovania odkazov zo Západného múru. „Je tu starý spor o to, či sa majú lístky spaľovať alebo zakopávať," hovorí Rabinowitz.
Podľa židovského práva je zakázané ničiť sväté texty. Preto sa modlitebné knižky a sväté písmo uchovávajú v škatuliach a zahrabávajú na židovských cintorínoch. Dávno predtým, ako sa započalo vkladanie lístkov do Západného múru, bolo zvykom pre veriacich židov ukladať odkazy k hrobom rabínov, ktorí sú považovaní za svätých. Podľa tradície sa tieto lístky pália. Rabinowitz hovorí, že ide teda o nezávadný spôsob odstraňovania lístkov, ale podľa židovských tradícií ich zahrabávanie predstavuje väčšiu poctu.
Hoci rabín pravidelne odstraňuje lístky z múru dvakrát do roka, bude potrebné tento proces zopakovať aj pred židovským Novým rokom v polovici septembra. Nájsť voľné miesto na vašu modlitbu je totiž v súčasnosti veľmi náročné. Yaniv Singer (28), ktorý viedol skupinu, čo navštívila Západný múr, mal s umiestnením svojho lístočku problém. „Vypadol asi z troch miest, kým sa mi ho podarilo zastrčiť do vysoko umiestnenej pukliny," povedal.
Autor: zh, sb