JERUZALEM 5. septembra (SITA/AP) - Izrael udelí občianstvo niektorým zo stoviek moslimských utečencov z vojnou zmietaného sudánskeho regiónu Dárfúr, ktorí pricestovali do Jeruzalema, informoval v stredu minister vnútra Meir Šeetrit. Minister uviedol, že v spolupráci s Organizáciou Spojených národov (OSN) určí počet utečencov, ktorí sa stanú Izraelčanmi. Odhadol počet dárfúrskych utečencov na 300, ďalší vládni predstavitelia však uvádzajú ich počet medzi 400 a 500.
Boje medzi provládnymi milíciami a povstalcami v západosudánskom regióne Dárfúr si od februára 2003 vyžiadali životy najmenej 200 tisíc ľudí a vyhnali z domovov asi 2,5 milióna Sudáncov. Príchod vyhnaných Sudáncov do Izraela vyvolal živú diskusiu na tému, či má židovský štát založený po nacistickej genocíde povinnosť prijať ľudí unikajúcich pred prenasledovaním. Ochrancovia ľudských práv a prominentné osobnosti ako laureát Nobelovej ceny Elie Wiesel vyzvali izraelskú vládu, aby utečencom z Dárfúru poskytla domov. Ďalšie skupiny však tvrdia, že utečenci, ktorí prišli do Izraela, sú hospodárski migranti, pretože už našli útočisko v Egypte či Sudáne. Odporcovia udelenia občianstva Sudáncom sa obávajú, že prijatie niektorých migrantov by spustilo príval ďalších. Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že radikálna islamská vláda v Sudáne je nepriateľská voči Izraelu a obviňujú ju zo spolupráce s al-Kájdou.
Minister Šeerit ponúkol kompromis: "Izrael so svojou históriou musí ponúknuť pomoc," vyhlásil. "Nemôže sa len prizerať a zatvárať oči. No musíme určiť počet potenciálnych občanov," dodal. Zatiaľ nie je jasné, čo sa stane so Sudáncami, ktorí občianstvo nedostanú.
Izrael nie je bežnou destináciou utečencov, no bývalý premiér Menachem Begin v roku 1977 zaviedol precedens, keď poskytol azyl takmer 400 utečencom z Vietnamu. Utečenci z Dárfúru sú súčasťou rastúceho prílevu Afričanov, ktorí v posledných mesiacoch prenikli do Izraela cez nedostatočne stráženú južnú hranicu s Egyptom.