Paríž 12. apríla (TASR) - Na spolupráci v troch oblastiach - európskej bezpečnosti, blízkovýchodnej a irackej otázke - sa dnes dohodli Francúzsko a Rusko počas stretnutia ruského ministra zahraničných vecí Igora Ivanova s jeho francúzskym kolegom Hubertom Védrinom v Paríži.
Podľa šéfa francúzskej diplomacie, ktorý označil uvedené oblasti za prioritné, boli obsahom rokovaní spôsoby zastavenia násilností v blízkovýchodnom regióne. Obidvaja predstavitelia zároveň vyzvali izraelských a palestínskych lídrov, aby obnovili mierové rozhovory. Ako v tejto súvislosti zdôraznil Ivanov, len podpora zo strany medzinárodného spoločenstva nebude nikdy dostatočná na dosiahnutie mieru na Blízkom východe.
Védrine a Ivanov sa tiež venovali problematike Čečenska a enklávy Náhorný Karabach. Práve Francúzsko spolu s USA a Ruskom pôsobia ako sprostredkovatelia v rozhovoroch medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré majú o enklávu záujem.
Šéf ruskej diplomacie sa v Paríži zúčastnil na zasadnutí päťčlennej kontaktnej skupiny pre Balkán, obsahom ktorého bola práve problematika násilia na Blízkom východe. Ivanov sa stretol aj s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom. Obidvaja po stretnutí oznámili, že do júla by sa mali uskutočniť prvé rozhovory medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho americkým kolegom Georgeom W. Bushom.